Repartizarea arbitrilor internationali romani in grupele UEFA, la fotbal si futsal

Postat de ScoalaDeArbitriNici un comentariuiul. 21, 2015

uefaDe doua ori pe an, UEFA analizeaza grupele in care se afla arbitrii internationali europeni, facand promovari sau retrogradari, daca este cazul. Dupa cum v-am anuntat inca de ieri, arbitrajul romanesc a primit o veste excelenta, prin promovarea lui Ovidiu Hategan in categoria “Elite”, acolo unde se afla cei mai buni arbitri de pe continent. Ceilalti sase colegi ai sai au ramas in aceleasi grupe in care se aflau de la inceputul anului. Cu o singura exceptie, Cristina Babadac, nici in privinta arbitrilor femei sau a celor de la futsal nu au aparut modificari. Cazul Cristinei insa e unul special, care nu tine de UEFA, ea retragandu-se din activitate in aceasta vara. Astfel, pana in iarna, cand se va nominaliza un alt nume, tara noastra pierde un loc din cele patru repartizate arbitrilor femei.

Arbitrii asistenti nu sunt clasificati de UEFA, ei fiind nominalizati in ordinea valorica de comiiile de arbitri din fiecare tara. Nominalizarile se fac la inceputul fiecarui an. In prezent Romania are repartizate 10 locuri la barbati si 4 la femei.

Iata grupele din care fac parte arbitrii romani cu ecuson FIFA:

FOTBAL – Arbitri Barbati

Elite Category: Ovidiu Hategan

First Category: Cristian Balaj si Alexandru Tudor

Second Category: Marius Avram, Sebastian Coltescu, Istvan Kovacs si Radu Petrescu

Third Category: –

FOTBAL – Arbitri Femei

Elite Category: Teodora Albon si Cristina Dorcioman

First Category:

Second Category: –

Third Category: Cristina (Bujor) Trandafir

FUTSAL – Arbitri Barbati

Elite Category: Bogdan Sorescu

First Category: Gabriel Constantin Gherman

Second Category: –

Third Category: Septimiu George Burtescu si Ovidiu Curta

 

Vezi si:

Performanta extraordinara: Hategan, promovat printre cei mai buni arbitri europeni! Sanse mari pentru EURO si CM!

Cristina Babadac s-a retras din activitate

 

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare. 

~ SITE-URI UTILE ~

Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!