Detalii de la cursul de instruire pentru observatorii de Liga 2 / FOTO

Postat de Ionut BorcanNici un comentariufeb. 26, 2016

CursOBS-L2_feb2016_1_640x202

La sfarsitul saptamanii trecute, Comisia Centrala a Arbitrilor a organizat cursul de instruire pentru observatorii de arbitri din liga secunda. Acesta a durat o zi si s-a desfasurat la Casa Fotbalului, din Bucuresti. Dupa deschidere, observatorii au sustinut testarea teoretica (20 intrebari grila) si testarea video (20 faze), cursul continuand cu diverse teme, identice cu cele prezentate observatorilor din prima liga. Din nou, s-a insistat foarte mult pe rolul observatorului de arbitri, reprezentantul CCA la jocuri. El trebuie sa fie onest, foarte bun antrenor, pedagog, sa aiba o atitudine pozitiva, sa transmita incredere. Raportul de observare pe care il intocmeste dupa fiecare meci trebuie sa reflecte cu exactitate ceea ce s-a intamplat pe terenul de joc, iar notele acordate arbitrilor sa fie in consecinta. S-a discutat foarte mult si pe marginea imaginilor video, fazele prezentate fiind extrem de interesante.

CursOBS-L2_feb2016_2_640x167Dorind sa aiba o imagine cat mai clara despre fiecare arbitru si arbitru asistent, CCA a insistat pe sistemul de notare, pe diferentele care trebuie facute intre arbitri, in functie de performatele fiecaruia.

Ca o concluzie, cursul a fost unul reusit, participantii apreciind modul de desfasurare a acestuia, precum si temele prezentate.

CursOBS-L2_feb2016_1.1_640x480

Vezi si:

Imagini si detalii de la cursul de instruire pentru observatorii de top din Romania

Imagini de la cursul de iarna pentru arbitrii de top din Romania

Participanţi de peste hotare la cursul de instruire al CCA pentru Liga 1

 

 

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare. 

~ SITE-URI UTILE ~

Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!