Imagini si detalii de la cursul de instruire pentru observatorii de top din Romania

Postat de Ionut BorcanNici un comentariufeb. 12, 2016

Curs obs-L1_iarna16_640x280 (2)

Asa cum ati aflat de pe site-ul nostru, Comisia Centrala a Arbitrilor a organizat, la sfarsitul saptamanii trecute, cursul de instruire pentru observatorii de arbitri din prima liga. Acesta a debutat sambata, la Casa Fotbalului, din Bucuresti, si s-a incheiat duminica, la baza Federatiei Romane de Fotbal, de la Mogosoaia. In prima zi, observatorii au sustinut testarea teoretica si video si au participat, alaturi de arbitri, la diverse teme pregatite de presedintele Kyros Vassaras. S-a insistat foarte mult pe imagini, extrem de interesante, de la jocuri disputate in prima parte a campionatului Ligii 1.

Curs obs-L1_iarna16_640x480 (1)A doua zi, in timp ce arbitrii sustineau testarea fizica, observatorii au participat la o alta serie de teme, pregatite de Alexandru Deaconu. Responsabil, printre altele, si de sectorul observatorilor, acesta din urma a prezentat si o statistica a delegarilor din prima parte a campionatului. Au urmat diverse discutii despre lucrurile bune sau mai putin bune din activitatea celor care supervizeaza prestatia arbitrilor din Liga 1. Vicepresedintele CCA a insistat foarte mult pe rolul observatorului in arbitraj, care nu se rezuma doar la a nota arbitrii. El trebuie sa fie un bun psiholog, pedagog si antrenor pentru cei cu care face echipa la jocuri.

In imaginile de mai jos ii puteti vedea pe: Nicolae Grigorescu, Aron Huzu, Patritiu Abrudan, Corneliu Sorescu, Ionel Popa, Corneliu Fecioru, Sorin Boca, George Ionescu, Costin Toma, Nicolae Marodin, Florin Hincu, Iosif Olah, Marian Dorobantu, Stan Pordan, Laszlo Sajtos, Ioan Onicas, Adrian Vidan, Augustus Constantin, Zoltan Szekely, Liviu Ciubotariu, Eduard Dumitrescu, Cristian Nica si Alexandru Deaconu.

Curs obs-L1_iarna16_640x172 (7) Curs obs-L1_iarna16_640x480 (2) Curs obs-L1_iarna16_640x480 (3) Curs obs-L1_iarna16_640x480 (4) Curs obs-L1_iarna16_640x480 (5) Curs obs-L1_iarna16_640x480 (6)

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare. 

~ SITE-URI UTILE ~

Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!