Balaj va arbitra in Italia un meci din grupele UEL. Observatorul s-a nascut la Baia Mare

Postat de ScoalaDeArbitriNici un comentariudec. 08, 2014

Balaj+Artene_284x183In ultima etapa din Europa League, Cristian Balaj va conduce partida Fiorentina – Dinamo Minsk, contand pentru grupa K. Gazda va fi stadionul “Artemio Franchi”, din Florenta. Meciul din Italia se va disputa joi, 11 decembrie, de la ora 22:05.

Colegii de brigada ai arbitrului baimarean sunt: Sebastian Gheorghe, Ovidiu Artene (asistenti), Alexandru Tudor, Ovidiu Hategan (aditionali) si Octavian Sovre (rezerva).

Ferenc Szekely (Ungaria) a fost desemnat observator de arbitri, iar Bontcho Todorov (Bulgaria) – observator de joc.

Un amanunt interesant legat de cel care va nota prestatia arbitrilor: s-a nascut in acelasi oras in care s-a nascut si locuieste Cristian Balaj – Baia Mare. Dupa Revolutie insa a parasit Romania, stabilindu-se in capitala tarii vecine – Budapesta.

Asistent FIFA in perioada 1998-2007, Ferenc Szekely are in palmares si prezenta la Campionatul Mondial din 2002 (Japonia/Coreea de Sud). Plus un joc in Liga 1, Dinamo – Rapid (scor: 3-1; foto: gsp.ro), in octombrie 2006.

Pe langa brigada lui Balaj, in aceasta faza a competitiei, Romania va mai fi reprezentata de o echipa de arbitri. Cea condusa de Istvan Kovacs, aflat la debutul in grupele Europa League – vezi aici.

 

Ferenc Szekely, la Dinamo - Rapid 3-1; foto: gsp.ro

Ferenc Szekely, la Dinamo – Rapid 3-1; foto: gsp.ro

 

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare. 

~ SITE-URI UTILE ~

Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!