Un roman, lector la cursul arbitrilor de elita europeni

Postat de ScoalaDeArbitriNici un comentariuian. 17, 2015

Lupescu_SandorCasanyi-prMLSZ_Collina_Budapesta2013_600x293MLSZ

Cursul de iarna pentru cei mai buni arbitri din Europa se va desfasura la hotelul „Divani Apollon”, din Atena,  in perioada 1-5 februarie. Vor participa arbitrii barbati din “Elite” si “First Category”, arbitrii femei din “Elite”, precum si cei care au primit ecusonul FIFA la inceputul acestui an. Toti vor fi testati video, teoretic si fizic. De asemenea, li se vor prezenta diverse teme si recomandari de catre Pierluigi Collina, Hugh Dallas si Vlado Sajn. Dagmar Damkova si Bo Karlsson vor raspunde de arbitri femei.

In capitala Greciei se va afla, ca lector, si Ionut Lupescu (UEFA/MLSZ), seful Comisiei Tehnice UEFA, invitat sa le prezinte arbitrilor o tema despre constientizarea tacticii de joc.

Forul europen l-a invitat la acest curs si pe chilianul Enrique Osses, care a condus doua jocuri la Cupa Mondiala de anul trecut.

Romania are trei arbitri in prima categorie: Ovidiu Hategan, Alexandru Tudor, Cristian Balaj, si doi in Elita – femei: Teodora Albon si Cristina Dorcioman.

 

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare. 

~ SITE-URI UTILE ~

Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!