Stéphanie Frappart, prima femeie care va arbitra in grupele UEFA Champions League

Postat de ScoalaDeArbitriNici un comentariudec. 02, 2020
Stéphanie Frappart (dw.com / Getty Images – M.Regan)

Franțuzoaica Stéphanie Frappart va intra în istorie ca prima femeie care va arbitra in grupele UEFA Champions League – fotbal masculin. Ea va conduce partida Juventus – Dinamo Kiev, programata astă-seara, de la ora 22:00.

Născută pe 14 decembrie 1983 și aflată pe lista FIFA din 2009, ea a devenit, anul trecut, prima femeie care a condus un joc masculin important la nivel european: finala Supercupei UEFA dintre Liverpool și Chelsea.

Tot în 2019 a debutat și în Ligue 1, după 5 ani în liga secundă. Din nou a scris istorie, fiind prima femeie care a condus un joc la centru în cea mai importantă competiție din fotbalul francez.

Juventus (ITA) – Dinamo Kiev (UKR), Grupa G

Stadion: Juventus, Torino

Arbitru: Stéphanie Frappart (FRA)

Arbitru Asistent 1: Hicham Zakrani (FRA)

Arbitru Asistent 2: Mehdi Rahmouni (FRA)

Al Patrulea Oficial: Karim Abed (FRA) 

VAR: Benoît Millot (FRA)

AVAR: Willy Delajod (FRA)

Observator Arbitri: Francesco Bianchi (SUI)

Delegat UEFA: Jacques Antenen (SUI)

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare. 

~ SITE-URI UTILE ~

Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!