Sambata debuteaza cursul arbitrilor si observatorilor din Liga 1. Programul primei zile

Postat de Ionut BorcanNici un comentariufeb. 05, 2016

CCA_Sigla noua_150x94Maine, la Casa Fotbalului, din Bucuresti, debuteaza cursul de instruire pentru arbitrii, arbitrii asistenti si observatorii din prima liga. Dupa deschiderea cursului, programata la ora 14:00, cei prezenti vor sustine testarea teoretica si testarea video. Prima zi va continua cu o serie de teme teoretice, la fel cum se va intampla si luni si marti. Duminica, la Mogoşoaia, arbitrii de top ai Romaniei vor sustine testele fizice.

Conform site-ului Federatiei Romane de Fotbal, “In intervalul 7-9 februarie, activitatea se va desfăşura doar la complexul FRF de la Mogoşoaia. […] Accesul presei va fi permis la baza FRF de la Mogoşoaia, la testarea fizică din cursul zilei de 7 februarie, cu începere de la ora 10:00. Din partea Comisiei Centrale a Arbitrilor vor fi prezenţi preşedintele Kyros Vassaras şi vicepreşedintele Alexandru Deaconu.”

Iata programul anuntat de Comisia Centrala a Arbitrilor, precum si conditiile pe care arbitrii trebuie sa le indeplineasca pentru a participa la testele fizice:

Observatori de arbitri:

 • LIGA 1: 06.02 – 07.02.2016 – Bucuresti

Programul zilei 06 februarie 2016

 • 13.00 – 14.00 – Sosire Casa Fotbalului
 • 14.00 – Deschiderea cursului
 • 14.30 – Testare teoretica/video
 • 14.30 – 18.30 – Teme teoretice
 • 19.30 – Cina la CNAF Mogosoaia
 • 20.30 – Cazarea observatorilor de arbitri la Complexul Buftea

Programul zilei 07 februarie 2016

 • 9.30 – 13.30 – Teme/discutii – Sala CNAF Mogosoaia
 • 13.30 – Dejun – CNAF Mogosoaia
 • 14.30 – Plecarea participantilor

***Tinuta pe durata cursului va fi CASUAL

Arbitri si arbitri asistenti:

 • LIGA 1 – perioada: 06.02 – 09.02.2016 – CNAF MOGOSOAIA

  –  participanţi: arbitrii si  arbitrii asistenţi din lotul Liga 1  (inclusiv arbitrii si   

     arbitrii     asistenţi femei de pe lista FIFA)

  –  tinuta pe durata cursului va fi JOMA 

Programul zilei 06 februarie 2016

 • 13.00 – 14.00 – Sosire Casa Fotbalului
 • 14.00 – Deschiderea cursului
 • 14.30 – Testare teoretica/video
 • 14.30 – 18.30 – Teme teoretice
 • 19.30 – Cina la CNAF Mogosoaia
 • 20.30 – Cazarea arbitrilor si arbitrilor asistenti la CNAF Mogosoaia

*** Restul programului va fi afisat la receptia hotelului.

 • Arbitrii şi arbitrii asistenţi vor efectua controlul medical în mod obligatoriu la cabinetele medico – sportive judeţene (municipiul Bucureşti) şi se vor prezenta la cursul de iarna cu avizul medical (individual, nu se admit tabele comune), eliberat de instituţia respectivă specializată,  la data începerii cursului de instruire.
 • Arbitrii declaraţi „inapţi” din punct de vedere medical sau cei care nu s-au prezentat la controlul medical nu vor fi delegaţi până nu îşi rezolvă situaţia.
 • Arbitrii care nu se vor prezenta cu avizul medical favorabil pentru efort fizic nu vor sustine testele fizice.
 • Arbitrii vor avea asupra lor un set de cartonase si incaltaminte adecvata pentru teren sintetic.

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare. 

~ SITE-URI UTILE ~

Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!