Retragere emotionanta pentru asistentul FIFA Cristian Nica: “Un vis implinit” / Imagini de la ultimul joc in Liga 1, Petrolul-Corona 3-0

Postat de Ionut BorcanNici un comentariudec. 08, 2013

Cristian Nica_retragere_1

Momente emotionante, ieri, la Ploiesti inaintea jocului dintre Petrolul si Corona Brasov (scor: 3-0), ultimul din cariera interna pentru asistentul FIFA Cristian Nica. Cativa dintre fostii sai elevi din perioada in care a fost presedinte al CJA Prahova (2007-2010) au tinut sa-i faca o surpriza venind sa-l felicite pentru intreaga activitate. “Pana atunci eram in grafic, dar in momentul acela m-am emotionat”, imi spunea Cristi, la finalul jocului,  despre prezenta acestora.

Mai apoi, chiar inainte de startul partidei, a primit din partea Comisiei Centrale a Arbitrilor o diploma si o placheta, prin care i s-a multumit pentru intreaga activitate. Cel care i le-a inmanat a fost Augustus Constantin, membru CCA si observator la meciul de aseara. Cele doua echipe i-au oferit flori, la fel ca si probabil urmasul sau din Prahova, asistentul de Liga 2 Valentin Dumitru. Prahova Business, primul cotidian online de afaceri din judetul “aurului negru”, i-a inmanat o diploma de excelenta si o cupa. Un cadou special a primit de la Alexandru Tudor si Aurel Onita, alaturi de care a oficiat la cele mai multe jocuri in tara si strainatate. Este vorba de un tricou pe care scria “MEREU PRIETENI”, sub poza cu cei trei.   

CristianNica_retragere_2

“Am avut ceva emotii, mai ales ca arbitram in fata concetatenilor mei, dar cred ca le-am controlat. Ma gandeam ca va fi mai dificil, insa am reusit sa trec repede peste ele. E foarte greu sa fii arbitru. Acum ma simt mai relaxat. Nu ma mai critica nimeni, nu mai pot fi suspendat… Pentru mine aceasta activitate a fost un vis frumos, un vis implinit. Sunt foarte fericit pentru ca am reusit performanta de a parasi arbitrajul romanesc la limita de varsta.”, a spus Cristian Nica pentru site-ul nostru, cu promisiunea ca zilele urmatoare ne va oferi si un interviu. 

Cel mai bun produs al arbitrajului prahovean, Cristian Nica a inceput aceasta activitate in 1991, la indemnul presedintelui de atunci, regretatul Emil Vlaiculescu. Zece ani mai tarziu promova in prima liga devenind unul dintre cei mai buni arbitri asistenti din Romania. In palmares are, printre altele, 6 “Supercupe”, 4 finale de Cupa Romaniei, 10 derby-uri Steaua-Dinamo, peste 300 de jocuri la nivelul primei ligi si peste 100 internationale. Dar mai multe vom afla din interviul promis de Cristi.

 

PROFIL 

Nume: Nica

Prenume: Cristian Constantin

Data si locul nasterii: 13.08.1968, Ploiesti

Domiciliul: Ploiesti / Prahova

Familie: casatorit; are un baiat de 12 ani

Studii: Facultatea de Educatie Fizica si Sport

Anul absolvirii scolii de arbitri: 1991

Anul promovarii in Liga a III-a: 1995

Anul promovarii in Liga a II-a: 1997

Arbitru in Liga I: 2001 – 2013

Arbitru international FIFA: 2004 – 2013

Debut in campionatul judetean: la Dumbrava

Primul joc in Liga a III-a: METALUL Toflea – CFR Pascani

Primul joc in Liga a II-a: CSM Resita – CFR Timisoara

Primul joc in Liga I: FCM Bacau – GLORIA Bistrita

Primul joc international: Anglia – Lituania, Under 21, la Nottingham

Jocuri in Liga I: peste 300

Jocuri internationale: peste 100

 

CristianNica_retragere_3 CristianNica_retragere_4 CristianNica_retragere_5 CristianNica_retragere_6 CristianNica_retragere_7 CristianNica_retragere_8 CristianNica_retragere_9 CristianNica_retragere_10 CristianNica_retragere_11 CristianNica_retragere_12 CristianNica_retragere_13 CristianNica_retragere_14 CristianNica_retragere_15 CristianNica_retragere_16 CristianNica_retragere_17 CristianNica_retragere_18 CristianNica_retragere_19 CristianNica_retragere_20

 

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare. 

~ SITE-URI UTILE ~

Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!