Radu Petrescu revine in Liga 1. Kyros Vassaras: “Este pregatit pentru meciuri oficiale”

Postat de ScoalaDeArbitriNici un comentariufeb. 17, 2018

Petrolul Ploiesti si Chindia Targoviste s-au intalnit miercuri, 14 februarie 2018, intr-un joc amical, la Centrul National de Fotbal din Buftea. Partida a fost condusa de arbitrul FIFA Radu Petrescu (35 ani; captura foto: SportonlinePH.ro), revenit in activitate dupa o operatie foarte dificila, suferita in urma cu cateva luni, peste care a reusit sa treaca cu bine. La meci a fost prezent si presedintele CCA, Kyros Vassaras (captura foto: ligaluiadita.ro), venit special pentru a urmari evolutia arbitrului din Bucuresti. Multumit de ce a vazut, acesta l-a delegat deja la un joc din etapa a 25-a din Liga 1: Sepsi Sfantu Gheorghe – Concordia Chiajna. Deocamdata, ca al patrulea oficial, urmand ca in scurt timp sa primesca si un meci la centru. Partida se va disputa astazi, de la ora 14:00, pe stadionul “Ilie Oana”, din Ploiesti.  Marian Balaci (arbitru), Florin Paunescu si Alexandru Voda (arbitri asistenti) sunt ceilalti membri ai brigazii, in timp ce Constantin Stefan a fost desemnat observator de arbitri.

Acest joc va marca, practic, debutul lui Radu Petrescu, ca oficial, in actualul campionat.

„Sunt mult mai bine acum. Aștept sa vad ce urmeaza pentru mine, fiindca am traversat o perioada foarte grea. Sunt fericit ca am luat testele si-acum vom vedea. Arbitrajul e mai mult decat o pasiune, e o meserie pentru mine!”, a declarat Radu Petrescu, dupa testele fizice sustinute cu ocazia seminarului organizat de CCA in luna ianuarie. (gsp.ro)

“Sunt foarte bucuros sa vad ca recuperarea lui Radu decurge bine. Este foarte important ca recuperarea sa fie corecta, atat mental, cat si fizic. A trecut cu bine testele, a condus si cateva jocuri amicale. Am venit special sa-l vad la acest meci si sunt bucuros sa constat ca e pe drumul cel bun. Este pregatit pentru jocuri oficiale. Este un arbitru de top, a muncit din greu pentru a reveni, iar noi suntem alaturi de el si il vom sprijini.”, a declarat presedintele CCA pentru ScoalaDeArbitri.Ro.

 

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare. 

~ SITE-URI UTILE ~

Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!