Promovari si retrogradari la nivelul arbitrilor europeni / Un pas inainte pentru Radu Petrescu

Postat de Ionut BorcanUn comentariuian. 29, 2014

Petrescu Radu_Astra 2011_600x232

La finalul anului trecut, UEFA a facut cateva modificari la nivelul grupelor arbitrilor internationali. Cea mai importanta, din punctul meu de vedere, a fost desfiintarea categoriei “Elite Development”. In aceasta categorie se aflau arbitrii de perspectiva pe care UEFA ii urmarea in vederea promovarii in “Elite”. Printre ei si romanul Ovidiu Hategan. Cu exceptia spaniolului David Fernandez Borbalan, care a facut pasul catre “Elite”, toti ceilalti au fost reclasificati – in categoria “First”.

O veste buna pentru arbitrajul romanesc: Radu Petrescu (foto) a fost promovat din a treia categorie in cea de-a doua. 

Dar iata cum arata lista promovarilor si a retrogradarilor, la jumatatea sezonului 2013-2014, conform site-ului Refereeing World

Promovare din Elite Development in Elite: David Fernandez Borbalan (ESP). 

Reclasificare din Elite Development in First Category: Firat Aydinus (TUR), Deniz Aytekin (TUR), Ivan Bebek (CRO), Antony Gautier (FRA), Manuel Gräfe (GER), Tom Harald Hagen (NOR), Ovidiu Hategan (ROU), Matej Jug (SVN), Sergei Karasev (RUS), Bas Nijhuis (NED), Daniele Orsato (ITA), Aleksandar Stavrev (MKD), Marijo Strahonja (CRO), István Vad (HUN). 

Promovare din Second Category in First Category: Ievgenii Aranovskiy (UKR), Ruddy Buquet (FRA), Sébastien Delferiere (BEL), Aleksei Eskov (RUS), Mattias Gestranius (FIN), Kenn Hansen (DEN), Harald Lechner (AUT), Paolo Mazzoleni (ITA), Steven McLean (SCO), Halis Özkahya (TUR), Martin Strömbergsson (SWE), Slavko Vinčič (SVN), Miroslav Zelinka (CZE). 

Retrogradare din First Category in Second Category: Antonio Damato (ITA), Fredy Fautrel (FRA), Sascha Kever (SUI), Aleksei Nikolaev (RUS), Stanislav Todorov (BUL). 

Promovare din Third Category in Second Category: Aliyar Aghayev (AZE), Alexander Harkam (AUT), Adrien Jaccottet (SUI), Georgi Kabakov (BUL), Sergei Lapochkin (RUS), Hugo Miguel (POR), Radu Petrescu (ROU), Clayton Pisani (MLT), Pawel Raczkowski (POL), Daniel Stefanski (POL), Siarhei Tsynkevich (BLR), Michael Tykgaard (DEN). 

Retrogradare din Second Category in Third Category: Sándor Andó-Szabó (HUN), Nikolai Yordanov (BUL). 

Arbitri FIFA noi promovati direct in Second Category: Bastien Benoît (FRA), Bastian Dankert (GER), Jesús Gil Manzano (ESP), Marco Guida (ITA), Alejandro Hernández Hernández (ESP), Davide Massa (ITA), Benoît Millot (FRA), Tobias Stieler (GER).

 

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare. 

~ SITE-URI UTILE ~

Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!