Presedintele FIFA vrea ca deciziile arbitrilor sa poata fi contestate

Postat de Ionut BorcanNici un comentariuiun. 15, 2014

Blatter_fifa-GI

Presedintele FIFA, Sepp Blatter (foto: FIFA/GettyImages), vine cu o propunere care ar duce la o schimbare majora a Legilor Jocului si implicit a fotbalului. 

Conform sport.ro, care citeaza Mirror (Marea Britanie), “Blatter vrea sa introduca in fotbal pentru prima data in istorie dreptul antrenorilor de a contesta o decizie a arbitrului  in timpul unui meci. Nu este vorba despre un „hawk-eye”, precum cel de la Roland Garros sau Wimbledon, ci despre un sistem in care antrenorii au dreptul de a contesta doua decizii pe meci ale arbitrilor, pentru a fi reanalizate chiar pe teren.” 

„Vrem sa facem ceva mai mult pentru joc. De ce sa nu le dam managerilor posibilitatea de a contesta de doua ori intr-un meci o decizie a arbitrilor, iar reluarile TV sa arate daca a fost sau nu a fost corect ce au decis centralii.”, a declarat Blatter in timpul congresului FIFA, conform sport.ro.

 

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare. 

~ SITE-URI UTILE ~

Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!