Octavian Sovre a ajuns la 300 de jocuri in Liga 1

Postat de ScoalaDeArbitriNici un comentariuoct. 22, 2015

Sovre-Octavian_12_598x392

Cea de-a 14-a etapa a Ligii 1, prima a returului, a fost una speciala pentru Octavian Sovre (foto). Jocul Pandurii Targu Jiu – ACS Poli Timisoara (scor: 3-1), la care a oficiat, a fost cel de-al  300-lea meci al sau la acest nivel, conform statisticianului Razvan Toma. Oradeanul a devenit astfel cel de-al patrulea arbitru asistent care atinge aceasta borna, dupa fostii purtatori ai ecusonului FIFA: Adrian Vidan (Bucuresti), Cristian Nica (Ploiesti) si Aurel Onita (Constanta). Ultimul chiar a facut parte din brigada de la Targu Jiu, alaturi de Sebastian Coltescu.

Nascut pe 19.07.1973, la Oradea, Octavian Sovre a devenit arbitru in 1992, patru ani mai tarziu promovand in Liga 3. In 1999 a ajuns in Liga 2, iar in 2001 a facut pasul catre primul esalon. Din 2005 se afla pe lista FIFA.

Celelalte cifre ale etapei a 14-a le puteti gasi pe blogul lui Razvan Toma – Statisticianul fotbalului.

 

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare. 

~ SITE-URI UTILE ~

Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!