Nicola Rizzoli va arbitra finala Cupei Mondiale, Germania- Argentina

Postat de Ionut BorcanNici un comentariuiul. 12, 2014

Nicola Rizzoli_fifa_230x306De profesie arhitect, italianul Nicola Rizzoli (42 ani) a fost desemnat de catre FIFA sa conduca finala Cupei Mondiale din Brazilia, Germania – Argentina. La acest turneu a mai arbitrat 3 jocuri, dintre care 2 ale Argentinei: Spania – Olanda, Nigeria – Argentina (ambele in grupe) si Argentina – Belgia (sferturi). 

In palmaresul sau figureaza finala Europa League din 2010 (Atletico Madrid – Fulham 2-1), precum si finala Champions League din 2013 (Borussia Dormund – Bayern Munchen 1-2). De asemenea, a fost prezent la EURO 2012 si la Campionatul Mondial Under 20 – 2013. 

Pe lista FIFA din 2007, Nicola Rizzoli va fi al treilea italian care va conduce o finala de Campionat Mondial, dupa Sergio Gonella (1978) si Pierluigi Collina (2002). 

Ultima finala a fost condusa tot de un european, englezul Howard Webb. 

 

Germania – Argentina, 13 iulie 2014, Ora 22:00, TVR 1

Arbitru: Nicola Rizzoli (ITA; foto: fifa.com)

Arbitru Asistent 1: Renato Faverani (ITA)

Arbitru Asistent 2: Andrea Stefani (ITA)

Al Patrulea Oficial: Carlos Vera (ECU)

Rezerva Arbitru Asistent: Christian Lescano (ECU) 

 

Detalii despre fiecare arbitru gasiti aici.

 

Vezi si:

CM | Arbitrii finalei mici, Brazilia – Olanda

FIFA a oprit 15 arbitri in Brazilia pentru semifinalele si finalele CM

 

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare. 

~ SITE-URI UTILE ~

Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!