Liga 1 | Coltescu si Tudor, arbitrii cu cele mai multe meciuri in campionatul trecut / Statistica delegarilor

Postat de Ionut BorcanNici un comentariuiun. 06, 2013

Coltescu&Tudor_600x266_ScoalaDeArbitri.Ro

Comisia de Statistica si Istorie din cadrul Federatiei Romane de Fotbal a publicat situatia delegarilor arbitrilor si arbitrilor asistenti la nivelul Ligii I in campionatul 2012-2013. Partidele au fost conduse de 30 de arbitri si 44 de asistenti din tara noastra plus 5 arbitri si 10 asistenti din strainatate. Cu cate 25 de jocuri oficiate, Sebastian Coltescu (foto stanga) si Alexandru Tudor (foto dreapta) se afla in fruntea ierarhiei centralilor. La nivelul asistentilor, Sebastian Gheorghe si Miklos Nagy au fost cei mai solicitati – cate 28 de meciuri.

Iata cum arata statistica:

 

Centrali (30)

25 meciuri– Sebastian Colţescu (Craiova) şi Alexandru Tudor (Bucureşti); 24– Cristian Balaj (Baia Mare) și István Kovács (Carei); 21– Marius Avram (Bucureşti) și Radu Petrescu (Bucureşti); 19– Ovidiu Haţegan (Arad); 18– Adrian Cojocaru (Galaţi); 14– Marcel Bîrsan (Bucureşti); 12– Teodor Crăciunescu (Râmnicu Vâlcea) şi Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe); 11– Iulian Dima (Bucureşti) şi Paul Unimătan (Zalău); 9– Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea); 8– Robert Dumitru (Braşov); 7– Cătălin Popa (Piteşti) şi George Rădulescu (Bucureşti); 6– Marian Balaci (Drobeta Turnu Severin); 5– Marius Bocăneală (Galaţi); 4– Cătălin Găman (Craiova); 3– Augustus Constantin (Râmnicu Vâlcea) şi Dragoş Istrate (Bucureşti); 2– Cătălin Buşi (Râmnicu Vâlcea), Florin Miron (Bucureşti), Dragoş Teodor (Constanţa) şi Emil Voicu (Bacău); 1– Cătălin Botaş (Timişoara), Florin Dreve (Cluj), Florin Mazilu (Satu Mare) şi Florin Marcu (Oradea). Teodor şi Mazilu au fost debutanţi.

 

Arbitri asistenţi (44) 

28– Sebastian Gheorghe (Suceava) și Miklos Nagy (Cluj); 27– Ovidiu Artene (Vaslui), Valentin Avram, Radu Ghinguleac (ambii Bucureşti) şi Cristian Nica (Ploieşti); 26– Vasile Marinescu (Bucureşti) şi Aurel Oniţa (Constanţa); 25 – Marius Nicoară (Băile Herculane); 24– Octavian Şovre (Oradea); 22– Bogdan Gheorghe (Bucureşti); 21– Alexandru Cerei (Cluj); 19– Vladimir Urzică (Piatra Neamţ); 18– Daniel Mitruţi (Craiova) şi Eduard Ungureanu (Bucureşti); 17– Mircea Grigoriu şi Mircea Orbuleţ (ambii Bucureşti); 16– Daniel Hulubei (Vaslui); 15 – Florin Păunescu (Râmnicu Vâlcea), Zoltán Székely (Baia Mare) şi Bogdan Velicu (Bucureşti); 13– Dragoş Iliescu (Craiova); 12– Iulian Radu (Bucureşti) şi Alexandru Vodă (Alba Iulia); 11– Ciprian Danşa (Oradea) și Andrei Constantinescu (București); 10– Sebastian Stoianov (Constanţa); 8– Daniel Ciocănea (Sibiu) şi George Neacşu (Câmpulung Muscel); 7– Imre Bucsi (Sfântu Gheorghe), Stelian Slabu (Braşov) şi Gabriel Stroe (Piteşti); 6– Dorin Mudura (Oradea); 4– Vlad Bîrleanu (Bucureşti), Petruţa Iugulescu (Târgovişte), Marius Marchidanu (Brăila) şi Geró Szabó (Cluj); 3– Gabriel Bîrjac (Zalău), Bogdan Hîrlab (Braşov), Nicolae Megheşan (Târnăveni) şi Adrian Popescu (Craiova); 1– Paul Dimancea (Constanţa), Petru Gaşpar (Timişoara) şi Radu Timar (Bistriţa).

 

Meciuri conduse de brigăzi străine (5): 

– Paolo Valeri – Massimiliano Grilli, Daniele Doveri (Italia) / 27.08.2012, SC Vaslui – Steaua 3-1

– Slavko Vinčič – Andrej Kokolj, Robert Vukan (Slovenia) / 24.09.2012, Steaua – Rapid 1-0

– Mauro Bergonzi – Musolino Espedito, Francesco Altomare (Italia) / 07.10.2012, Steaua – CFR Cluj 1-0

– Alexandre Boucaut – Danny Huens, Patrick Plumes (Belgia) / 04.11.2012, Steaua – Dinamo 3-1

– Ivan Kružliak – Erik Weiss, Tomáš Mokoš (Slovacia) / 17.03.2013, Steaua – SC Vaslui 1-0

 

Vedeti aici prima parte a statisticii editiei 2012-2013 a campionatului Ligii 1, iar aici cea de-a doua parte.

 

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare. 

~ SITE-URI UTILE ~

Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!