Italianul Rizzoli, cel mai bun arbitru din lume in 2014 / Top 10 IFFHS

Postat de Ionut BorcanNici un comentariuian. 10, 2015

Dupa ce in 2013 s-a clasat pe locul al doilea, Nicola Rizzoli (43 ani; foto: IFFHS) a fost desemnat cel mai bun arbitru din lume in 2014 de catre Federatia Internationala de Istorie si Statistica a Fotbalului (IFFHS). Redactii si experti din 55 de tari din intreaga lume si-au exprimat optiunea in acheta IFFHS. Cu siguranta, la alegerea italianului a contat foarte mult faptul ca anul trecut a condus finala Cupei Mondiale din Brazilia.

Interesant este ca imediat dupa Rizzoli (FIFA din 2007) s-a clasat englezul Howard Webb (retras din activitate in 2014), cel care fusese desemnat cel mai bun in 2013. Practic cei doi au facut rocada in fruntea clasamentului.

Mai jos puteti vedea cum arata Top 10 in ancheta IFFHS pentru anul trecut. Ar mai fi de mentionat faptul ca 8 dintre arbitri s-au aflat si in 2013 in acest top. Noutatile sunt mexicanul Marco Antonio Rodriguez Moreno si argentinianul Nestor Fabian Pitana, aflati in premiera in primii 10 arbitri din lume. Fiecare dintre cei 10 vine dintr-o tara diferita.

Nicola-Rizzoli_iffhs_590x397

Top 10 arbitri – IFFHS, 2014

 

1 – Nicola RIZZOLI (Italia)   131 puncte

2 – Howard WEBB (Anglia)   78 puncte

3 – Felix BRYCH (Germania)   61 puncte

4 – Björn KUIPERS   (Olanda)   45 puncte

5 – Ravshan IRMATOV (Uzbekistan)   37 puncte

6 – Pedro PROENCA (Portugalia)    34 puncte

7 – Carlos VELASCO CARBALLO (Spania)    16 puncte

8 – Cüneyt CAKIR (Turcia) si Marco Antonio RODRIGUEZ MORENO (Mexic)   13 puncte

10 – Nestor Fabian PITANA (Argentina)   7 puncte

 

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare. 

~ SITE-URI UTILE ~

Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!