Istvan Kovacs a fost in cantonamentul arbitrilor bihoreni (FOTO)

Postat de ScoalaDeArbitriNici un comentariufeb. 20, 2017

arbitri-bihor-cantonament-+istvan-kovacs_ebihoreanul.ro_600x415Arbitrii bihoreni, în cantonament la Vadu Crişului (FOTO)

Asociaţia Cavalerii Fluierului a organizat un cantonament pentru arbitrii divizionari şi cei din programul de „Tinere talente”, la Cabana Roua Munţilor de la Vadu Crişului.

Printre tinerii arbitri prezenţi s-au numărat George Bronţ, Alexandru Bogdănel, Andrei Bulzan, Andrei Venter, Raul Sturz, Andrei Pirtea, Narcis Lascău, Alex Beleneşi, Bogdan Bărar, Marius Matica, Sergiu Ciarnău, George Urs, Maius Moza, Sergiu Mitra, precum şi fetele Adina Popa, Paula Popa, Gyorgy Duma, Cristina Vuşcan şi Adina Moza.

În cadrul cantonamentului, au fost organizate antrenamente fizice conduse de către profesorii de educaţie fizică Ionuţ Cheregi şi Cristian Gozman, teme teoretice şi practice precum: jucarea mingii cu mâna, ofsaidul, atacurile, oprirea unei situaţii iminente de înscriere a unui gol, semne şi semnale ale arbitrilor asistenţi şi lucrul în echipă. De asemenea, au avut loc şi testările teoretice şi video.

Temele teoretice şi practice au fost susţinute de către membrii Comisiei Judeţene de Arbitri: Octavian Şovre, Marius Omuţ, Ciprian Danşa, Florin Marcu, Rareş Vidican, Laurenţiu Danşa şi Ştefan Gallovits.

La invitaţia preşedintelui CJA Bihor, Octavian Şovre, în mijlocul arbitrilor bihoreni a fost prezent şi Istvan Kovacs, unul dintre cei mai bine cotaţi arbitri români de pe lista FIFA, care le-a vorbit despre activitatea şi pregătirea meciurilor de la nivelul cel mai înalt.

arbitri-cantonament-ebihoreanul.ro_600x337„Cred că a fost o acţiune reuşită, în care arbitrii au avut ocazia să participe la un cantonament de pregătire fizică, teoretică şi practică deşfăşurat la cel mai înalt nivel. Apreciez calitatea antrenamentelor fizice concepute şi conduse de către profesorii Ionuţ Cheregi şi Cristian Gozman şi a temelor teoretice şi practice prezentate de către membrii CJA Bihor. De asemenea, acest lucru l-a susţinut şi arbitrul FIFA Istvan Kovacs, căruia îi mulţumim că a fost prezent în mijlocul nostru şi că a împărtăşit din experienţa proprie, arbitrilor prezenţi”, a declarat Octavian Şovre, preşedintele Comisiei Judeţene de Arbitri.

arbitri-bihor-cantonament-ebihoreanul.ro_1_Istvan Kovacs_600x450„Ne bucură faptul că Asociaţia Cavalerii Fluierului a reuşit să organizeze acest stagiu de pregătire pentru arbitrii bihoreni din lotul de Tinere talente şi cel divizionar. Pe această cale doresc să mulţumesc gazdei noastre de la Cabana Roua Munţilor, pentru condiţiile deosebite oferite şi în mod special colegului nostru Alexandru Herman, care a avut iniţiativa organizării cantonamentului şi pentru sprijinul financiar substanţial pe care a reuşit să îl atragă”, a precizat, la final şi Laurenţiu Danşa, preşedintele Asociaţiei Cavalerii Fluierului Bihor.

arbitri-cantonament-bihoreanul-600x337 cantonament-arbitri_ebihoreanul.ro_600x407

Material preluat de pe site-ul ebihoreanul.ro (Autor: Florin Mihalca).  

Vezi aici o galerie foto!

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare. 

~ SITE-URI UTILE ~

Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!