Interviu – Kyros Vassaras. Președintele CCA a vorbit pentru ȘcoalaDeArbitri despre VAR, lista FIFA și alte subiecte interesante

Postat de ScoalaDeArbitriNici un comentariunov. 23, 2020
Kyros Vassaras (Foto: FRF)

Kyros Vassaras, președintele Comisiei Centrale a Arbitrilor, a acordat un interviu site-ului nostru, în care vorbește, printre altele, despre implementarea VAR, schimbările de pe lista FIFA și ultimii debutanți în Liga 1. Trebuie precizat că interviul a fost realizat înaintea meciului dintre Botoșani și Craiova, în care a debutat Bogdan Dumitrache. El fiind al patrulea arbitru din Liga 2 care debutează în acest campionat de Liga 1.

Recent ați realizat un material despre „jucarea mingii cu mâna”, pe care Federația Română de Fotbal l-a publicat pe site-ul său. L-am preluat și noi, pe ScoalaDeArbitri.Ro (vezi aici), iar reacțiile au fost pozitive. Intenționați să mai realizați astfel de materiale, care sunt foarte utile pentru iubitorii fotbalului din România? Nu toți sunt la curent cu modificările care apar an de an în Legile Jocului.

Am creat acest material deoarece cred că oamenii de fotbal trebuie să înțeleagă nu doar „litera” Legilor Jocului, ci și spiritul fotbalului. În această prezentare există un număr mare de clipuri împărțite în diferite tipuri de jucare a mingii cu mana. Prima mea preocupare a fost să transmit elementele și criteriile care trebuie luate in calcul, direct arbitrilor din toate categoriile și apoi jucătorilor și antrenorilor. Principalul motiv pentru pregătirea acestui material a fost confuzia creată uneori de diferite opinii. Desigur, este încă dificil să ai o interpretare unică, dar cel puțin un pas important a fost făcut. Am primit o mulțime de comentarii pozitive și mă bucur pentru acest lucru. Deoarece rezultatul este bun, pe viitor intenționez să creez noi prezentări pentru câteva subiecte controversate.

La fel ca în alte campionate, au existat și există greșeli de arbitraj. Credeți că pandemia de Covid-19 a afectat pregătirea și performanța arbitrilor romani?

Cred că pandemia a avut un efect clar asupra tuturor oamenilor din sport și a persoanelor dragi din jur. Nimeni (jucători, antrenori, personal, oficiali de meci etc.) nu acționează la același nivel și stare de spirit ca înainte. Ei trăiesc cu un risc care ii poate costa locul de muncă sau hobby-ul, dar mai ales sănătatea lor. Joacă pe stadioane goale, iar fiecare voce produce mult zgomot. Extrem de dificil pentru arbitri și jucători.

Arbitrii din Liga 1 nu au avut suficient timp să se odihnească în vacanța de vară, beneficiind de un număr limitat de zile pe care să-l petreacă cu familiile lor. Noul sezon a început pentru ei mai rapid ca niciodată. Nu erau siguri dacă pot fi la serviciu a doua zi sau când pot primi o zi liberă pentru arbitraj. Am fost teribil de supărat când am văzut știri false și când numele unor arbitri de-ai noștri au apărut în mass-media ca infectați de Covid-19. O adevărată rușine. FRF a anunțat întotdeauna cazurile în care s-a întâmplat acest lucru, dar unii jurnaliști sau directorii lor, probabil, au fost fericiți să scrie nume fără o dublă verificare. Ar trebui să reconsidere prejudiciile pe care le creează la locul de muncă și familiilor lor, deoarece pandemia nu s-a încheiat! Delegările finale și originale sunt cele care apar pe site-ul nostru, al CCA. Este posibil să facem unele modificări chiar și în ultima zi din mai multe motive, cum ar fi reducerea riscului pentru sănătate, performanțele cele mai recente, accidentări, meciuri internaționale, nu mai puțin de 48 de ore între meciuri și alte situații imprevizibile. Unii dintre ei sunt ocupati și concentrați doar pe arbitraj, iar deoarece acesta este singurul venit pe baza indemnizațiilor de meci și nu după salariu, este încă incert. Cheltuielile lor sunt aproape duble, pentru că trebuie să călătorească doar doi sau singuri. Au obosit mai ales psihic, deoarece au avut doar una – două săptămâni de odihnă înainte de noul sezon. Deși nu sunt profesioniști, aceștia au acționat remarcabil, la un nivel ridicat ca atitudine profesională. Au fost foarte pregătiți și mereu la zi cu noutățile, prin cursuri și antrenamente online, de la distanță. Delegările sunt întotdeauna supuse modificărilor. Din punct de vedere mental, acest lucru îi afectează. Jucătorii sunt pregătiți pentru următorul meci, știu echipa care va juca. Nu este întotdeauna același lucru cu arbitrii.

Majoritatea fanilor fotbalului se întreabă când va fi adus VAR în România. Știu că este nevoie de o pregătire specială a arbitrilor. Ce ne puteți spune despre asta?

Există o procedură standard care trebuie urmată (denumită IAAP). Ascult o mulțime de teorii și opinii, iar unii oameni cred că este ușor. Nu este. Din partea noastră am încercat să finalizăm cea mai mare parte a sesiunilor teoretice, deoarece credem că am putea câștiga timp, deși, conform întregii proceduri (IAAP), această parte nu este primul pas al proiectului. Este doar partea cerințelor de intruire a arbitrilor, care trebuie să fie continuă. Următorii noștri pași sunt pregătirea „offline” și instruirea în afara competiției. Trebuie să avem, de exemplu, niște echipamente tehnice (simulatoare, camere, jucători de fotbal instruiți, operatori de redare etc.). În funcție de condițiile tehnologice oferite, poți merge mai repede sau mai încet – așa că, de exemplu, atunci când va trebui să instruim toți oficialii de meci, un singur simulator nu este suficient. Luând în considerare restricțiile actuale sau următoare (posibile) pentru COVID-19, putem continua doar cu cursuri online  sau cu un număr limitat de oficiali de meci în camere speciale VOR sau monovolume. Mai târziu, trebuie să ne pregătim practic pe terenul de joc, cu toți oamenii testați în mod regulat, dar în grupuri mai mici, cu protocoale medicale, presupunând să păstrăm distanța socială. Trebuie să modificăm planul cu grupuri mai mici și să folosim mai mult personal. Chiar nu-mi pot imagina dacă ne confruntăm cu un caz pozitiv în timpul antrenamentului nostru VAR. Atunci trebuie să izolăm un număr mare de arbitri! Este un risc foarte mare și, cu siguranță, trebuie să luăm în considerare momentul corect pentru a începe. Pentru informarea dumneavoastră, fiecare oficial de meci trebuie să fie certificat pentru ambele ipostaze. Nu doar ca arbitru pe teren în meciurile cu utilizarea VAR, ci și ca VAR într-o sală operațională. Trebuie să avem o echipă de sprijin dedicată perioadei de pregătire / instruire / implementare a VAR. Trebuie să fie instruiți și ei. Trebuie să colaborăm cu alți angajați, precum operatorii tehnici (RO) care trebuie să aibă experiență internațională, cunoștințe de fotbal și, în același timp, să vorbească și românește. În mod normal, furnizorul trebuie să aibă la dispoziție mai multe persoane sau să instruiască noi persoane locale. Sigur avem nevoie de acești oameni (RO) pentru a începe. Oficialii de meci din teren plus cei din VOR (Video Operational Room) și operatorii (RO) trebuie să vorbească o singură limbă prin sistemul de comunicare intern furnizat. Deci, după cum ați înțeles, există o listă de cerințe minime. Dar mai întâi, avem nevoie de o echipă de proiect VAR și de un acord bine structurat conform ghidurilor și aprobării FIFA. Cu toate acestea, dacă luăm în considerare faptul că, în unele țări,  Spania, de exemplu, la fiecare meci există minim 20 de camere pentru acoperirea VAR, sau Franța, 12 camere, înțelegeți că trebuie, de asemenea, să ne punem de acord cu ceea ce ne dorim în România. Cerințele minime nu pot da aceleași rezultate. Deci, necesarul de bază este de 2-3 simulatoare, cel puțin 9 până la 12 camere și un sistem 3D pentru linia ofsaidului. Conform statisticilor din alte țări care au început în perioada de normalitate și nu în timpul pandemiei, a fost necesară o medie între 8 și 12 luni. Trebuie organizate o mulțime de lucruri și o colaborare foarte bună este o necesitate.

Arbitrii români sunt foarte apreciați in străinătate, cu prezențe constante în cele mai importante competiții europene, dar în țara noastră sunt de multe ori criticați. Care credeți că ar fi motivele?

De când am început să cooperez cu FRF, prima mea sarcină a fost să construiesc principii și planuri strategice. Rezultatele acelei munci au venit an de an. Cred că, atunci când promovăm imaginea arbitrajului românesc, promovăm fotbalul în sine. Am reușit să fim una dintre cele 7 asociații naționale europene cu 2 arbitri Elite. După mai bine de 30 de ani am avut arbitri bărbați și femei în aproape toate competițiile mondiale, cum ar fi EURO, competițiile de top UEFA, Jocurile Olimpice și turneele finale FIFA / UEFA pentru tineret. Următoarea noastră sarcină este viitoarea Cupă Mondială. Construim și viitorul. Mai mult, am câștigat privilegiul de a avea instructori tehnici și de fitness aflați mereu la curent cu noutățile și participanți activi la seminarii, cursuri și proiecte internaționale de arbitraj. Nu toate aceste realizări au fost scoase în evidență. Ei bine, da, arbitrii de aici, precum și în alte țări, sunt foarte criticați. După cum ați observat, greșelile făcute de arbitrii din alte țări, în meciurile implicate de echipe românești sau în meciurile din alte competiții, care sunt comentate la televiziunile locale, nu sunt criticate la același nivel cu cele făcute de arbitrii noștri. Nu ignor faptul că arbitrii noștri fac greșeli, uneori. Este normal în fotbal. Facem tot posibilul să avem același nivel de interpretare și să le îmbunătățim performanța. Dar de ce greșeala arbitrului este cea mai mare scuză a unei echipe atunci când pierde? De ce trebuie să-l criticăm doar pe arbitrul care a fost înșelat de simularea unui jucător și a acordat greșit o lovitură de pedeapsă? De ce ne așteptăm ca un arbitru asistent să identifice poziția de ofsaid de 10 centimetri? De ce ne așteptăm uneori ca arbitrii să pedepsească un contact fizic și alteori nu? De ce nu putem recunoaște că vederea arbitrului este uneori obstrucționată și / sau cel mai bun unghi vizual ar trebui să fie cel din spatele liniei de poartă în care el / ea nu poate fi? De multe ori, în timpul meciurilor, putem vedea doar dintr-o parte! Într-un meci, arbitrul a fost criticat pe nedrept, chiar dacă televiziunea nu a putut să surprindă întregul incident. Am primit un videoclip de la o cameră a uneia dintre echipei, prin intermediul observatorului, care dă credit deciziei arbitrului și l-am susținut, desigur. De ce unii oameni văd paharul cu apă de fiecare dată pe jumătate gol și nu pe jumătate plin? Evaluăm de fiecare dată performanțele arbitrilor și încercăm să îi menținem concentrați, pentru a evita repetarea aceleiași greșeli. Ei merită, de asemenea, respect și înțelegere la fel ca jucătorii.

În presă au apărut multe discuții despre lista FIFA. S-a vorbit despre înlocuirea a doi arbitri experimentați cu doi mai tineri. Ne puteți spune care a fost ideea acestei modificări? Vor apărea nume noi și la arbitrii asistenți?

Să clarificăm câteva puncte. Arbitrii FIFA trebuie să aibă vârsta și timpul pentru a obține experiența care să le permită să participe la cel mai înalt nivel posibil și să reprezinte arbitrajul românesc la mai multe turnee finale internaționale. În baza acestui principiu și încrederii în filozofia noastră au apărut și rezultatele. Am sprijinit tot timpul arbitrii noștri FIFA să ajungă cât mai sus posibil. În acest moment, în categoriile UEFA de până acum, avem doar 15 din 55 în prima categorie, 16 din 91 în a doua și 9 din 105 în a 3-a categorie de aceeași vârstă (născuți între 1977 și 1979) cu Sebastian și Marius. Cei mai mulți dintre ei vor fi înlocuiți și când vom vedea acest lucru, putem discuta din nou. Unii dintre ei rămân mai ales pentru că trebuie să fie VAR în competițiile și turneele UEFA / FIFA, dar noi nu avem, aici, VAR. De asemenea, unii vor rămâne pentru că nu există alți tineri sau au o abordare diferită. Toți ceilalți sunt mai tineri. Îi apreciez foarte mult pe Marius și Sebastian, ei sunt arbitri foarte buni. Au oferit și vor continua să ofere multe în arbitraj. Toți arbitrii FIFA, inclusiv toți colegii din trecut, au pus o piatră mică la această dezvoltare internațională. Toată lumea și-a dorit să aibă cât mai devreme ocazia de a reuși să atingă un nivel superior. Nu din cauza calității, un arbitru nu poate ajunge la o categorie superioară, în majoritatea cazurilor trebuie să ai noroc la momentul potrivit. Nu este același management pentru arbitrii asistenți, deoarece nu există categorii UEFA pentru ei. Ei ii urmează pe arbitrii ca o echipă. Atât timp cât sunt în formă și corespund, vor continua. Cu toate acestea, delegăm în fiecare an arbitri asistenți cu ecuson național la multe meciuri și turnee internaționale pentru a obține experiență. Acum cei mai experimentați îi vor ajuta pe arbitrii tineri noi, iar apoi vor ceda locul arbitrilor asistenți mai tineri.

Profit de această ocazie pentru a răspunde câtorva persoane care încearcă de ani de zile să creeze „basme” ca știri exclusive, cu puterea unui pix, și vă mulțumesc că mi-ați dat această ocazie să răspund pentru prima și ultima dată. Este cea mai mare minciună că domnul Florin Chivulete, tatăl tânărului promițător Andrei, a cooperat vreodată cu mine ca observator TV sau consilier sau în orice alt rol. Momentul în care l-am întâlnit pe domnul Florin Chivulete a fost la înmormântarea lui Dan Petrescu, în timp ce aceste persoane nu au fost acolo.

În acest campionat 3 arbitri au debutat în Liga 1 (Flueran, Costreie și Moroita). Vor urma și alții? Care este strategia CCA în ceea ce privește tinerii arbitri?

Sunt mulțumit de performanța lor și toți cei din CCA ne simțim grozav, după primele lor meciuri din Liga 1. Sarcina mea este de a crește calitatea în Liga 1 și de a da șansa multor arbitri să oficieze în liga superioară. Toți arbitrii care sunt incluși în acestă listă au avut șansele lor când erau în Liga 2. Folosim sistemul „categorii deschise”, iar la CCA, noi dorim ca fiecare arbitru să fie motivat și să demonstreze că poate ajunge la cel mai bun. Acest sistem se aplică tuturor categoriilor naționale și, de asemenea, în Liga 4 (județeană). Dacă un arbitru are o performanță foarte bună de câțiva ani deja și el / ea este întotdeauna clasat foarte bine, de ce să nu primească o șansă la nivelul următor? Arbitrii au cea mai bună motivație posibilă pentru a demonstra că merită un loc în Liga 1 acum sau mai târziu. În funcție de performanță, arbitrii primesc mai multe sau mai puține delegări, iar atunci când și-au întrerupt cariera, a fost din cauza limitei de vârstă sau a ratării testului fizic. Nu există loc pentru politică. Am respect pentru toți arbitrii și încerc să fiu corect cu toți.

Faptul ca nu locuiti in Romania este o problema pentru activitatea dumneavoastra? De exemplu, cum vedeti arbitrii tineri, care ar putea promova?

Nu sunt un om de spectacol care să atragă camerele de filmat pentru a demonstra că în majoritatea timpului din fiecare lună locuiesc în România, chiar dacă am un acord de ședere de 10 zile pe lună. În toate aceste circumstanțe cu COVID-19, urmăresc arbitrii ca supervizor. Monitorizez arbitrii din Liga 2 de mai multe ori pentru a fi convins că merită o șansă. De cele mai multe ori ei nu știu că sunt acolo. Conduc singur și am o listă de meciuri de urmat în fiecare lună. Urmăresc tinerii arbitri din Liga 1 pentru a analiza împreună cu ei, mai târziu, progresul și acțiunile ulterioare ale dezvoltării lor. De asemenea, îi urmăresc și pe cei mai experimentați pentru a le verifica rezistența și dacă sunt într-o stare psihologică bună. Lucrez aproape 12 ore pe zi, în fiecare zi, creând prezentări, lucrând la statistici, pregătind cursuri online, editând clipuri etc. Îmi dau toată inima pentru arbitrajul românesc și sunt disponibil fiecărui arbitru 24/7. Suntem o familie. Discut cu toți arbitrii despre momentele bune și rele, ce trebuie îmbunătățit și cum îi pot ajuta să reușească.

Chiar nu știu dacă unii oameni ar putea face mai multe lucruri, dacă sunt mândri că stau 8 ore la lucru într-un birou cu cafea gratuită și ziare. Nu sunt această persoană. Sunt un „workaholic” independent, căruia îi place să reușească.

Am postat recent pe site-ul nostru situația din alte campionate, unde arbitrii primesc și un salariu lunar, în afară de idemnizatia de joc. Se intenționează acest lucru și în România?

Totul se referă la ceea ce se așteaptă oamenii de fotbal și la ce pot face cu toții mai mult pentru acest sport. Cred cu tărie că trebuie să avem arbitri semi / sau profesioniști în Liga 1. Sper că atunci când această perioadă incertă va trece să avem posibilitatea să o facem. Mai ales când vom fi gata să implementăm sistemul VAR. Acest lucru oferă o motivație tinerilor sportivi de a se implica în arbitraj și de a se dedica exclusiv arbitrajului. Înseamnă că trebuie să dedice mai multe ore arbitrajului, să se concentreze și să fie pregătiți la fel ca jucătorii de fotbal.

Finala Jocurilor Olimpice – 2004

În cariera dumneavoastra ați oficiat în cele mai importante competiții. Aveți un mesaj pentru arbitrii aflați la început de drum?

Ce călătorie frumoasă! Sunt incredibil de recunoscător pentru ceea ce mi-a dat arbitrajul. Arbitrajul este pentru persoanele care au pasiune, integritate și dorință. Așa cum spuneam în Programul UEFA CORE, ca senior course leader: Învață, muncește și bucură-te!

KYROS VASSARAS

Data nașterii: 01.02.1966

Locul nașterii: Salonik, Grecia

Arbitru din anul: 1984

Debut în prima ligă: 1995

Ecuson FIFA: 1998 – 2009

Membru al Comisiei de Arbitri UEFA: Decembrie 2009

Observator de arbitri UEFA / FIFA: 2010

UEFA CORE senior course instructor: din 2013

Instructor oficial FIFA: 2018

Președintele Comisiei Centrale a Arbitrilor (Romania): din 2014

Limbi cunoscute: Greaca / Engleza / Germana

Hobby-uri: să joace fotbal, să calătorească, sporturi acvatice

Turnee:

European Under -16 Championship 1998 (Scotia)

FIFA Under – 17 World Cup 1999 (Noua Zeelandă; finala)

EURO 2000 (Belgia/Olanda) – al patrulea oficial

FIFA World Cup 2002 (Japonia/Corea)

EURO 2004 (Portugalia) – al patrulea oficial

Olympic Games 2004 (Atena; finala)

EURO 2008 (Austria/Switzerland)

Alte competiții:

UEFA Cup (semifinale: 2002 – 2003 si 2007 – 2008)

Champions League (semifinale: 2004-2005 si 2006-2007)

42 meciuri in grupele Champions League

Barcelona – Liverpool / UEFA Champions League

Bayern – Juventus / UEFA Champions League

Portugalia – Belgia

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare. 

~ SITE-URI UTILE ~

Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!