Fostul arbitru asistent Ioan Onicas este noul presedinte al Federatiei de Minifotbal

Postat de Ionut BorcanNici un comentariuapr. 23, 2014

Ioan Onicas_595x392_SS

Ioan Onicas (foto: sportulsalajean.ro) este noul presedinte al Federatiei de Minifotbal din Romania. El l-a inlocuit in functie pe Razvan Burleanu, devenit presedinte al FRF. Inainte de aceasta alegere Ioan Onicas a fost vicepresedinte al FMR. Fostul arbitru asistent FIFA va ocupa functia de presedinte pana la urmatoarea Adunare Generala, cand vor avea loc noi alegeri. 

Nascut pe 3 decembrie 1968, Ioan Onicas a fost arbitru timp de 24 de ani, dintre care 20 in loturile divizionare – 15 numai in prima liga. A oficiat la peste 500 de meciuri, fiind delegat si la doua finale de Cupa Romaniei. S-a retras din activitate in 2011, inainte de termen, la 42 de ani. In prezent este observator de arbitri la nivel national si Ofiter de Dezvoltare Regional. Totodata este presedintele Comisiei de Arbitri din cadrul Federatiei Europene de Minifotbal. 

 

Jocuri în Liga I: 280

Jocuri în Liga a II-a: 150

Jocuri în Liga a III-a: 30

Jocuri internaţionale: 33

Jocuri in Cupa României: 35

Finale de Cupa României: 2 (Dinamo Bucureşti – “U” Craiova in 2000 si Rapid Bucuresti – Dinamo Bucuresti in 2002)

Finale internaţionale: 1 (Finala Campionatului European Under 18 din Germania, in 2000)

Primul meci în Liga I: Dinamo Bucureşti – Chindia Târgovişte (‘97)

Ultimul meci în Liga I: FCM Târgu Mureş – “U” Cluj (2011)

Primul meci în cupele europene: Linfield – Omonia Nicosia (Cupa UEFA ‘98)

Ultimul meci în cupele europene: Rosenborg – NAC Breda (Cupa Intertoto 2009)

 

„Doresc ca si din noua postura sa-mi aduc un aport major la realizarea proiectelor demarate sub conducerea lui Razvan Burleanu, cel mai important fiind recunoasterea minifotbalului ca disciplina sportiva. Vom incerca sa dezvoltam si sa implementam minifotbalul si acolo unde pana in momentul de fata nu suntem reprezentati.”, a declarat Ioan Onicas, conform site-ului campionateminifotbal.ro. Pe acelasi site gasiti si alte detalii despre activitatea din minifotbal a fostului arbitru din Zalau.

 

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare. 

~ SITE-URI UTILE ~

Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!