Finala europeana pentru Istvan Kovacs. Prima pentru Romania dupa 27 de ani

Postat de ScoalaDeArbitriNici un comentariumai 12, 2022
Istvan Kovacs (Foto: FRF/UEFA)

Istvan Kovacs (37 ani) a fost delegat de UEFA la finala Europa Conference League: AS Roma (Italia) – Feyenoord (Tarile de Jos). Prima sa finala europeana la nivel de club, la fel cum este si pentru asistentii sai: Vasile Marinescu si Ovidiu Artene. Al patrulea oficial a fost desemnat Sandro Schärer (Elvetia), iar in camera VAR se vor afla Marco Fritz, Christian Dingert si Bastian Dankert (toti trei din Germania).

Partida se va disputa pe Arena Kombëtare din Tirana (Albania), miercuri, 25 mai 2022, ora 22:00.

Istvan Kovacs a condus in acest sezon, cel mai bun la nivel european, 10 meciuri in competitiile organizate de UEFA (pentru cluburi), ultimul fiind semifinala Champions League dintre Manchester City si Real Madrid (tur, scor 4-3).

Aceasta finala va fi prima pentru Romania, dupa o pauza de 27 de ani. Ion Craciunescu a fost ultimul roman care a condus un astfel de joc – finala UEFA Champions League, dintre Ajax si AC Milan (scor 1-0), in 1995. Din brigada de atunci au mai facut parte Nicolae Grigorescu, Ioan Constantinescu (arbitri aistenti) si Adrian Porumboiu (rezerva).

Alte trei finale europene au fost conduse de arbitri romani:

 – Finala Cupei UEFA (retur), sezonul 1986-1987, Dundee United – IFK, scor 1-1 (in tur, 0-1): Ioan Igna

– Finala Cupei Campionilor Europeni, sezonul 1982-1983, Hamburg – Juventus, scor 1-0: Nicolae Rainea

– Finala Cupei UEFA (retur), sezonul 1977-1978, PSV Eindhoven – Bastia, scor 3-0 (in tur, 0-0): Nicolae Rainea

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare. 

~ SITE-URI UTILE ~

Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!