Aurel Onita, al treilea asistent care ajunge la 300 de jocuri in Liga 1

Postat de Ionut BorcanNici un comentariumart. 19, 2014

Aurel Onita_Petrolul-Pandurii_1

Aurel Onita a devenit al treilea arbitru asistent care ajunge la 300 de jocuri in Liga 1, conform Comisiei de Statistica a FRF, dupa Adrian Vidan si Cristian Nica. Constanteanul cu ecuson FIFA a atins aceasta cifra luni, la partida dintre Otelul Galati si Ceahlaul Piatra Neamt (scor: 0-1).

De profesie inginer, a devenit arbitru in 1994. In Liga 3 a ajuns in 1997, iar in Liga 2 in 2000. Un an mai tarziu a facut pasul catre prima liga, pentru ca in 2004 sa primeasca ecusonul FIFA, fiind unul dintre cei mai buni asistenti din Romania.

Nascut pe 19 octombrie 1969, Aurel, care este si presedinte al CJA Constanta, se afla in ultimul an de arbitraj, din cauza limitei de varsta (45 ani). Chiar si asa, pana la finalul lui 2014, are toate sansele sa devina arbitrul asistent cu cele mai multe jocuri in prima liga. Ii urez succes!

 

Dati click pentru a vedea STATISTICA ETAPEI A 23-A A CAMPIONATULUI LIGII I.

 

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare. 

~ SITE-URI UTILE ~

Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!