Arbitrii din Ilfov au susținut testele! Va începe o nouă școală de arbitri (GALERIE FOTO)

Postat de ScoalaDeArbitriNici un comentariusept. 10, 2022

Comisia Județenă a Arbitrilor Ilfov ne-a trimis un material despre testele susținute la finalul săptămânii trecute. Îl regăsiți mai jos, împreună cu declarația președintelui Ionuț Coza.

Daca perioada de vara a insemnat vacanta pentru multe dintre domeniile de activitate, nu au beneficiat de acelasi lucru si arbitrii din cadrul Comisiei Judetene de Arbitri Ilfov, care au fost nevoiti sa-si continue pregatirea si in aceasta perioada. In acelasi timp, conducerea CJA Ilfov a sustinut si finalizat cursurile Scolii de Arbitri, promotia 2022.

Cu exceptia arbitrilor din loturile divizionare, care au participat la cursurile organizate de catre Comisia Centrala a Arbitrilor, aproape toti „cavalerii” ilfoveni au sustinut, la finalul acestei saptamani (n.r. săptămâna trecută), testarile teoretice si fizice semestriale inaintea inceperii noului sezon competitional.

Dupa ce initial au sustinut testarea teoretica, arbitrii ilfoveni si-au etalat abilitatile fizice pe stadionul Dinamo, obtinand rezultate bune si foarte bune si dovedind astfel ca sunt pregatiti, din toate punctele de vedere, pentru startul unui nou campionat din cadrul AJF Ilfov.

Sub indrumarea presedintelui CJA, Ionut Coza, si a arbitrilor din loturile divizionare, la aceasta actiune au participat 61 de „cavaleri”, inclusiv absolventii Scolii de Arbitri – promotia 2022, care s-au alaturat colegilor cel mai tanar dintre acestia fiind Arin Hanganu, un tanar de numai 12 ani.

Odata cu finalizarea acestui curs, CJA Ilfov va da startul în data de 22.09.2022, unei noi sesiuni a Scolii de Arbitri, care se va desfasura in parteneriat cu Federatia Romana de Fotbal, prin Comisia Centrala a Arbitrilor si va fi structurat in 20 ore, pe parcursul unei perioade cuprinse intre o luna si trei luni.

Valorile pe care se bazeaza CJA Ilfov tin de disciplina, seriozitate, etica, astfel ca sunt asteptati sa participe la aceste cursuri toti tinerii, baieti si fete, cu varsta cuprinsa intre 14 si 30 ani, apti din punct de vedere medical, care isi doresc sa urmeze o cale sanatoasa, o cariera frumoasa si sa participe la spectacolul fotbalistic alaturi de jucatori.

Ionut Coza, presedinte CJA: „Deja ne aflam la a doua sesiune de verificari semestriale impreuna si pot spune ca arbitrii s-au obisnuit cu seriozitatea si rigurozitatea pe care ne-o dorim. Acestia s-au prezentat foarte bine, atat la nivel teoretic, cat si fizic. Desi avem in continuare de munca, pot spune ca avem parte de un lot omogen, unde cel mai tanar arbitru are 12 ani si a promovat cursurile cu nota 10! Imi doresc ca acesti tineri sa creasca intr-un mediu sanatos, sa se poata dezvolta frumos, astfel ca ma bazez in totalitate pe sprijinul colegilor, a arbitrilor cu experienta la nivelul judetului, sa fie un exemplu pentru ei.

Astfel, personal sunt multumit de rezultatele obtinute de catre arbitri, pot afirma ca suntem cu totii pregatiti pentru startul sezonului, ne dorim sa participam la spectacolul din teren, acolo unde jucatorii sunt actorii principali, prilej cu care le urez succes tuturor echipelor participante, sa dea dovada de fair-play si sa puna pe primul plan siguranta celor din teren”.

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare. 

~ SITE-URI UTILE ~

Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!