Arbitri bacauani vor oficia meciuri in Germania

Postat de ScoalaDeArbitriNici un comentariuoct. 11, 2016
arbitri-bacaucristi-sava_640x480

Arbitri bacauani vor oficia meciuri in Germania / Comunicat AJF Bacau
O echipa de arbitri din Bacau va conduce meciuri de fotbal in campionatele din Germania. Astfel, in perioada 16-23 octombrie, Sergiu Mavriche, Bogdan Ailioaie si Claudiu Lucaci, arbitri din cadrul AJF Bacau, se vor deplasa la Kamen (langa Dortmund), acolo unde vor participa, alaturi de alti arbitri tineri din cadrul Asociatiei Regionale de Fotbal din Westfalia, la un curs ce va cuprinde, pe langa teme teoretice si de analiza, si arbitrarea unor jocuri din campionatele din ligile inferioare. Cei trei arbitri bacauani vor fi insotiti de catre presedintele AJF Bacau, Cristian Sava, care va face parte, alaturi de alti instructori din Germania, din echipa de antrenori pentru arbitri. Pe perioada sederii la Kamen, delegatia bacauana va urmari pe viu si un meci din Bundesliga, cel mai probabil partida dintre Bayer Leverkusen si Hoffenheim. 
Aceasta prezenta bacauna in Germania vine ca urmare a parteneriatului incheiat in toamna anului 2015 intre Asociatia Judeteana de Fotbal Bacau si Asociatia Regionala de Fotbal din Westfalia, parteneriat ce a si avut prima etapa, in martie, atunci cand o brigada de arbitri din Germania a oficiat meciuri de juniori si seniori din cadrul AJF Bacau.
„Cred ca este o premiera ca arbitri din Romania sa oficieze meciuri oficiale in campionatele din Germania, chiar si de amatori fiind. Cu siguranta ca va fi o experienta interesanta pentru arbitri din Bacau. Dupa acest schimb de experienta cu arbitrii, intre cele doua asociatii partenere vor urma si alte activitati legate de antrenori, copii si juniori dar si fotbal feminin”, Cristian Sava, presedinte AJF Bacau. 
„Sunt sigur ca pentru arbitrii tineri din Bacau va fi o experienta pozitiva prezenta lor la meciurile organizate de asociatia noastra”, Oliver Topp, instructor in cadrul FLVW.

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare. 

~ SITE-URI UTILE ~

Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!