Andrei Moroiță, primul prahovean care va conduce un meci în Liga 1 după 5 ani

Postat de ScoalaDeArbitriNici un comentariuoct. 24, 2020
Andrei Moroiță

Ploieșteanul Andrei Moroiță debutează, mâine, în Liga 1, la 5 ani de la ultimul joc condus de un prahovean la acest nivel. Se întâmpla pe 26 aprilie 2015, când Adrian Illyeș arbitra Oțelul Galați – Viitorul Constanța (scor: 3-0). Coincidența face ca una dintre cele două echipe să joace și mâine, la debutul lui Moroiță. Este vorba despre Viitorul Constanţa, care va întâlni Campionii Fotbal Club Argeş, pe propriul teren.

Născut pe 18 mai 1986, la Urlați (Prahova), Moroiță a devenit arbitru în martie 2004. Categoria a II-a a obtinut-o in 2007, iar categoria I în 2009. Pe 16 noiembrie 2012 a debutat în Liga 3, la meciul Gloria Buzău – Eolica Baia (scor: 6-2). Primul joc în Liga 2 a fost Hermannstadt – CS Mioveni (scor: 2 – 1), pe 30 mai 2018.

Ca fotbalist a ajuns până în Liga 1, unde a debutat în tricoul Astrei Ploiești. De asemenea, a evoluat la mai multe echipe din ligile 2 si 3.

Absolvent al Facultății de Educație Fizică și Sport ,,Al. Ioan Cuza’’, din Iași, Andrei Moroiță este căsătorit și are un copil.

 

Viitorul Constanţa – Campionii Fotbal Club Argeş

Stadion: Orăşenesc (Ovidiu – Constanţa)

Data: 2020-10-25; Ora: 18:45; DigiSport, Telekom, Look

A: Moroita Andrei (Ploieşti – Prahova)

A1: Ghinguleac Radu Adrian (Bucureşti – Bucureşti)

A2: Grigoriu Mircea Mihail (Bucureşti – Bucureşti)

R1: Dumitrache Bogdan (Bucureşti – Bucureşti)

Obs: Constantin Augustus (Râmnicu Vâlcea – Vâlcea)

 

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare. 

~ SITE-URI UTILE ~

Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!