Alexandru Tudor, primul arbitru care castiga un proces de calomnie impotriva unui oficial din Liga 1

Postat de ScoalaDeArbitriNici un comentariunov. 22, 2015

Tudor Alexandru_170x230Calomnia la adresa lui Tudor, pedepsita de instantele civile. Maior obligat la 10.000 lei despagubiri morale catre centralul bucurestean

In 2011, dupa jocul FCM Targu Mures – Dinamo (scor: 0-1), Claudiu Maior, vicepresedintele Consiliului de Administratie al gazdelor, a facut o serie de declaratii calomnioase la adresa lui Alexandru Tudor, arbitrul partidei. Purtatorul ecusonului FIFA l-a actionat in judecata pe acesta, iar dupa patru ani primeste o decizie favorabila din partea justitiei. Claudiu Maior a fost obligat la despagubiri morale, in valoare de 10.000 lei, catre centralul bucurestean. Un aspect foarte interesant este ca Alexandru Tudor a dorit doar sa i se faca dreptate, banii primiti urmand a-i folosi in scopuri caritabile. Un gest laudabil, de altfel.

De asemenea, ar mai fi de retinut faptul ca acesta este “prima hotarare judecatoreasca care condamna o calomnie la adresa unui arbitru de fotbal”, asa cum ne-a declarat avocatul Catalin Popescu (31 ani), cel care l-a reprezentat pe Alexandru Tudor.

 

Tanarul avocat ploiestean ne-a trimis si un comunicat, pe care il puteti citi mai jos:

 

“Consideram ca decizia instantei de judecata este justa in raport cu probatoriul administrat si cu gravitatea declaratiilor calomnioase formulate de vicepresedintele consiliului de administratie al FCM Targu Mures, Claudiu Maior, atat in fata televiziunilor cat si in presa scrisa. Chiar daca fapta de calomnie nu mai intra in sfera dreptului penal conform noilor reglementari, totusi sunt indeplinite in totalitate conditiile pentru angajarea raspunderii civile delictuale. Astfel, cel care cauzeaza altuia un prejudiciu printr-o fapta ilicita, savarsita cu vinovatie, este obligat sa il repare, iar autorul prejudiciului raspunde pentru cea mai usoara culpa.

Prin afirmatiile calomnioase facute la adresa arbitrului Alexandru Tudor, Claudiu Maior nu a facut decat sa creeze un grav prejudiciu de imagine, aducand atingere onoarei, demnitatii si prestigiului profesional al acestuia. Asocierea arbitrilor din Romania cu notiuni de genul “mafie” sau “infractor” trebuie sa dispara din peisajul fotbalistic, iar conducatorii echipelor de fotbal sunt obligati sa contribuie la asigurarea unui climat civilizat in fotbalul romanesc.

Onoarea, demnitatea si reputatia profesionala se obtin in timp, prin munca asidua, astfel ca este total injust ca oricarei persoane sa i se permita sa murdareasca imaginea unui arbitru printr-o declaratie calomnioasa incarcata de subiectivitate. Una este cand se sustine, potrivit opiniei fiecaruia, ca un arbitru a gresit (savarsind o eroare de arbitraj si care ar putea atrage raspunderea disciplinara conform RODAAF), iar alta este cand folosesti termeni si expresii care lasa sa se inteleaga o activitate infractionala premeditata.

In general, persoanele care fac astfel de declaratii calomnioase sunt persoane publice, iar declaratiile lor au un impact mult mai mare asupra societatii, arbitri fiind supusi oprobriului public.

Fiind practic prima hotarare judecatoreasca care condamna o calomnie la adresa unui arbitru de fotbal, ne dorim ca in viitor astfel de manifestari ce nu isi au locul in fotbal sa dispara total, iar instantele judecatoresti sa descurajeze asemenea lucruri.

Clientul meu, domnul Alexandru Tudor, va folosi sumele de bani obtinute cu titlu de daune morale in scopuri caritabile.“

 

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare. 

~ SITE-URI UTILE ~

Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!