A renuntat la cartonasul galben pentru a folosi doar rosul/Video

Postat de Ionut BorcanNici un comentariufeb. 01, 2014

arbitrul renunta la galben

La partida amicala dintre Estudiantes si Gimnasia, disputata in Argentina, s-a consemnat un moment istoric. Din cauza nervozitatii jucatorilor, arbitrul Carlos Maglio a decis sa renunte la cartonasul galben si sa-l foloseasca numai pe cel rosu. Astfel, in minutul 78, i-a chemat pe cei doi capitani comunicandu-le intentia sa. Mai mult, a mers la marginea terenului si a lasat cartonasul arbitrului de rezerva, pentru ca gestul sau sa fie inteles de toata lumea! Cat au inteles jucatorii s-a vazut peste cinci minute, cand Israel Damonte (Estudiantes) a fost eliminat.

Chiar si pentru un joc amical, decizia de a renunta la unul dintre cartonase nu este normala. Arbitrii nu pot oficia dupa propriul regulament. Sunt curios ce decizie ar fi luat in cazul intarzierii reluarii jocului sau a unui protest. Ar fi eliminat jucatorii vinovati sau ar fi trecut cu vederea greselile respective?! 

 

 

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare. 

~ SITE-URI UTILE ~

Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!