Astazi se implinesc 6 ani de la trecerea in nefiinta a celui care a fost Doctorul Emil Vlaiculescu, parintele arbitrajului prahovean. Inainte de toate, un OM in adevaratul sens al cuvantului.În 1960, a promovat în lotul arbitrilor de Divizia A. Are peste 1.000 de meciuri arbitrate, din care circa 500 de primă divizie. A fost și arbitru internațional, conducând meciuri inter-țări și din Cupele Europene. Unii dintre elevii sai ajungând chiar arbitri FIFA: Cursaru, Dragu, Coț, Adrian Moroianu, Moraru, Vasiliu, Denghel, Emil Păunescu, Dan Grigore Ionescu, Vasile Neacșu, Petre Malița, frații Avramescu și câți alții. Toți s-au remarcat prin calitatea arbitrajelor, dar și prin ținuta din teren și din afara lui, prin eleganță. Dumnezeu sa-l odihneasca, in pace si liniste !
Tags: Adrian Moroianu, Coț, Cursaru, Dan Grigore Ionescu, Denghel, doctorul Emil Vlaiculescu, Dragu, Emil Păunescu, Moraru, Petre Malița, Vasile Neacșu, Vasiliu
postat în categoria Info Intern |
Comentarii recente