Prahova: Marcel Marin, arbitrul cu cele mai multe jocuri in palmares

Postat de Bogdan CiocoiuNici un comentariuiun. 29, 2017

marin marcel

In fiecare an la sfarsitul lunii iunie, ploiesteanul Marcel Marin, unul dintre cei mai buni arbitri din judetul Prahova,isi aniverseaza ziua de nastere. A absolvit scoala de arbitri in 1988, la indrumarea regretatului doctor Emil Vlaiculescu, devenind cel mai longeviv arbitru din judetul Prahova. A fost declarat „Cel mai bun arbitru din judet” in anul 2011. Marcel Marin a absolvit Educație Fizică și Sport, cochetează cu presa la ziarul “Prahova” si este crainic pe mai multe stadioane din judetul Prahova. Este singurul arbitru activ de dinaintea revolutiei.

“Am fluierat peste 6000 de jocuri:fotbal, minifotbal, futsal, copii, femei, old-boys, polițiști, pușcăriași, romi, ziariști, firme și la Europeanul pentru pompieri, la viața mea numai morți nu am arbitrat.”

marin m,arcel ilie oana

A avut amabilitatea de a acorda, cu această ocazie, un scurt interviu, al cărui conținut vi-l prezentăm în cele ce urmează.

I:Ce inseamna arbitrajul pentru tine?

R: Arbitrajul inseamna totul,pasiune, placere, talent, ambitie, miscare, iubire. Prin arbitraj am cunoscut oameni, locuri, evenimente, notorietatea pe care o am se datoreaza arbitrajului si nebuniei mele despre fotbal in special si sportului in general.

I: Poti face un clasament al celor mai frumoase amintiri din cariera?

R: Amintiri sunt destule, unele meciuri arbitrate cu dragi colegi, jocul de divizia A: Astra Ploiesti-Sportul Studentesc, multe jocuri ale echipei de suflet, Petrolul Ploiesti.

I:Ce asteptari ai de la noul campionat, al 30-lea pentru tine? Vei continua ca arbitru sau vei trece in corpul de observatori?

R: De la noul campionat am asteptari mari. Incerc sa continui ca arbitru, fizic ma simt destul de bine, la teorie nu-mi fac probleme, sa vedem la probele fizice cum o sa fie. Dar cu antrenamente intense, vitamine si dieta sper sa le trec cu brio.Ca observator nu am avut sansa anul trecut cand am sustinut la F.R.F. pentru esalonul 2 si 3, desi am obtinut 24 de puncte din 30 la proba scrisa, o sa incerc anul viitor. Imi este greu la acest nivel mic din judet sa o iau iar de jos, prefer sa arbitrez pana o sa vad ca nu mai dau randament. Varsta maxima nu mai exista in marile campionate ale Europei, se fluiera pana la 65-70 ani ! Sa va dau un exemplu: arbitrul Danut Sacuiu in Franta la 45 ani este considerat de perspectiva !!!

I:Transmite-le, te rog, un mesaj iubitorilor de fotbal din Romania.

R: In incheiere, le transmit iubitorilor de fotbal sa aiba mai multa ingaduinta cu arbitri, avand in vedere ca si in aceasta vara Legile Jocului au fost modificate, iar arbitri trebuie sa ia o decizie intr-o fractiune de secunda. Ati vazut ca la multe emisiuni de profil unde sunt mai multi invitati si se pun reluarile de mai multe ori, in final tot nu se da un verdict, pai si atunci ce vorbim. Astept foarte multi tineri sa îmbrățișeze aceasta profesie, pentru ca le ofera multe satisfactii cu cat promovezi mai sus. Vreau sa le multumesc si celor din conducerea C.J.A. Prahova pentru suportul si increderea acordata, in special domnului presedinte Marian Deaconu.

I:Îți mulțumim pentru timpul acordat și mult succes mai departe!

R: Vă mulțumesc și eu.

Cu aceasta ocazie Scoaladearbitri ii ureaza “La multi ani!”

Foto: arhiva persoanala(Stadionul Olimpic din Berlin, Ilie Oana)

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare. 

~ SITE-URI UTILE ~

Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!