Interviu | Alexandru Tudor: “Arbitrajul este scara pe care a ales-o Dumnezeu ca sa ma creasca”

Postat de Ionut BorcanNici un comentariuapr. 05, 2013

Tudor_150x170Asa cum v-am anuntat deja, la inceputul saptamanii, Alexandru Tudor (foto) a devenit arbitrul cu cele mai multe prezente in prima liga din Romania – 269.  In urma sa au ramas nume mari precum Nicolae Rainea, Ion Craciunescu, Adrian Porumboiu sau Ioan Igna.

Dupa partida Otelul – Steaua (scor: 1-1), disputata luni, arbitrul FIFA a acceptat, cu amabilitate, sa acorde un interviu site-ului nostru .

 

Ce inseamna aceasta performanta pentru tine, mai ales ca ai reusit sa depasesti nume mari ale arbitrajului romanesc?

Cred ca este un rezultat de echipa. Mie mi se dau laurii, dar multumirile adevarate trebuie date celor care m-au crescut, indrumat, pregatit, condus, tuturor celor care au facut ceva pentru mine si pentru arbitraj. Le multumesc din suflet tuturor si ma inclin atribuindu-le acest rezultat. De fapt am si simtit bucuria catorva dintre ei deja!

Rezultatul acesta se transforma intr-o obligatie de a face performanta mai buna de acum, pentru ca voi fi privit ca un model. Deci devine o raspundere. Va trebui sa fiu mai atent, mai bun, mai smerit si sa cer ajutor de Sus sa iasa cu pace toate!

 

Ai simtit ceva special la meciul cu numarul 269, la care ai fost si premiat de catre fostul mare arbitru Nicolae Rainea?

Am avut si am emotii la fiecare meci. Cred ca aceasta e normal si arata ca esti viu, om normal si te face sa te mobilizezi. De fapt sportul este o chestiune de emotii. Ele trebuie sa existe si sa fie emotii pozitive! M-am bucurat tare mult de initiativa si gestul lui nea Nicu, unul dintre cele mai frumoase din viata. De aceea am si avut emotii suplimentare . 

 

Poti sa ne spui cum ai reusit sa ajungi la acest numar impresionant de jocuri in prima liga?

Secretele le stie toata lumea: ce am fost educat sa fac din familie aceea fac. Disciplina, munca, incerc sa cresc respectul pentru mine si cei din jur. Si respectul vreau sa-l tot cresc. Si traiesc in incercarea de a aplica principiile batranesti, sanatoase. Toata lumea le stie, doar trebuie sa si vrea sa le aplice. Vrei sa te bucuri de rezultate? Investeste efort, munca, sacrificii. Si asculta de cei mai experimentati. Daca as fi ascultat, acum as regreta mai putin deoarece am facut atat de putin pentru cei din jur.

 

Ce inseamna arbitrajul pentru tine?

Arbitrajul este scara pe care a ales-o Dumnezeu ca sa ma creasca. Ca om, sa-mi modeleze caracterul, sa ma invete sa lupt, sa vreau ce e bun, sa discern ce e mai bun, sa invat sa muncesc si sa sacrific, sa mai las mandria… Sa iubesc oamenii. Si inca ma creste, pentru ca mai sunt nenumarate trepte.

 

Ai un mesaj  pentru tinerii care doresc sa devina arbitri si pentru cei aflati la inceput de drum?

Stiu ca trebuie sa transmit ceva: ca arbitru si ca om vreau sa fiu rezistent, din ce in ce mai bun, sa accept ca trebuie sa invat continuu, sa ma las in voia lui Dumnezeu, adica sa caut binele adevarat muncind din greu. Si voi primi ajutor.

Simt ca vorbesc mult insa faptele trebuie sa vorbeasca. Asa ca tac si imi cer iertare celor carora le-am gresit cu fapta, cu vorba sau cu gandul.

 

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare. 

~ SITE-URI UTILE ~

Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!