Collina propune schimbări revoluționare: „Realitatea de pe teren este alta!”

Postat de Bogdan CiocoiuNici un comentariufeb. 13, 2015

Previews - UEFA Europa League FinalResponsabilul problemelor de arbitraj la UEFA, Pierluigi Collina, recomandă noi moduri de a judeca unele dintre cele mai controversate faze petrecute în timpul unui meci de fotbal, printre care offside-ul, hențul și tripla sancțiune.

Vineri, în ziua în care Collina împlinește 55 de ani, italienii de la Gazzetta dello Sport au publicat un interviu amplu, în care fostul arbitru are un discurs revoluționar cu privire la unele dintre cele mai controversate decizii în privința fazelor petrecute pe terenul de joc.

Italianul îi apără pe asistenți în privința offside-urilor la limită și încearcă să excludă termenul „intenționat”, atunci când este vorba de o minge atinsă cu mâna, mai ales că sunt diferențe imense între realitatea de pe teren și reluările de la televizor.

„Nu le poți cere asistenților să evalueze centimetri, nu este o sarcină umană. În același timp, este un paradox să ceri acceptarea erorii, fiindcă evaluarea este imposibilă. Cred că cineva ar trebui să pună repede mâna pe această problemă, să găsească o cale diferită„, a declarat Pierluigi Collina, în cadrul unui interviu acordat pentru Gazzetta dello Sport.

„Hențul e singura regulă sancționată numai dacă gestul este voluntar. Complicațiile apar fiindcă încercăm să-l codificăm printr-o serie de factori dincolo de înțelesul real al termenului. Avem cazuri în care sunt cel puțin diferențe semnificative de nuanțe, ca să nu mai vorbim despre unghiul de vedere al unui arbitru și cel prezentat la televizor. Se alterează percepția, prin încetinirea imaginilor prezentate la TV: fiecare atingere de mână pe minge pare voluntară. Realitatea de pe teren este alta”, a adăugat fostul arbitru.

„Tripla sancțiune” se petrece atunci când un fotbalist comite un fault în propria suprafața de pedeapsă și este sancționat cu penalty pentru echipa adversă, iar jucătorul este eliminat și apoi suspendat, în mod automat.

„Tripla sancțiune a apărut pentru a-i pedepsi pe cei care, în mod voluntar și poate fără să aibă vreo șansă de a juca mingea, comit fault pentru a-și împiedica adversarul să avanseze către gol. Acum, s-a mers chiar mai departe: este pedepsit chiar și cel care, în mod onest, încearcă să joace mingea, dar ajunge mai târziu la minge, cum ar fi și cazul portarilor”, a mai spus Collina.

De 6 ori la rând a fost numit Pierluigi Collina „Arbitrului anului” în anchetele FIFA (1998-2003).

Timp de 10 ani a fost Collina arbitru FIFA, din 1995 până în 2005.

Sursa: Digi Sport