VIDEO | Reactie ciudata a arbitrului partidei Man. United-Swansea 1-2

Postat de Ionut BorcanNici un comentariuian. 06, 2014

MikeDean_Anglia

Ieri, pentru prima data in istorie, Swansea a castigat pe “Old Trafford”, in fata celor de la Manchester United. 2-1 a fost scorul pentru oaspeti, partida contand pentru turul trei al Cupei Angliei. Pe langa surpriza imensa, jocul a mai oferit si o faza care face inconjurul internetului (video 1). Protagonist: arbitrul Mike Dean (45 ani, foto: Christopher Lee / Getty Images), care a avut o reactie ciudata, dar si amuzanta, in acelasi timp, dupa un “avantaj” neconcretizat de catre oaspeti. Din pacate pentru el, reactia sa a dat nastere la tot felul de comentarii, multi acuzandu-l de subiectivism. Unii si-au amintit imediat de o alta situatie controversata al carui erou a fost, in urma cu doi ani. Atunci a lasat senzatia ca se bucura pentru golul marcat de catre Louis Saha (Tottenham) impotriva lui Arsenal (video 2).

Nascut pe 2 iunie 1968, Michael Leslie Dean a promovat in Premier League in 2000, iar din 2003 si pana la finalul anului trecut a fost purtator al ecusonului FIFA. 

Video 1 (Manchester United – Swansea)

Video 2 (Arsenal – Tottenham) 

Ce concluzie tragem din pataniile lui Mike Dean? Ca arbitrii trebuie sa fie foarte atenti la fiecare gest pe care-l fac. Altfel, risca sa devina eroi negativi!

 

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare. 

~ SITE-URI UTILE ~

Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!