Un roman a arbitrat jocul caritabil pentru Fernando Caceres, fost castigator al Cupei Cupelor / GALERIE FOTO-VIDEO

Postat de Ionut Borcan2 Comentariinov. 21, 2013

Cristi Lixandru_Fernando Caceres_1

Saptamana trecuta, Real Zaragoza a organizat o partida caritabila pentru Fernando Caceres, fostul sau fundas din perioada 1993-1996. In varsta de 44 de ani, acesta a ramas paralizat in urma unui jaf armat, in care hotii, care incercau sa-i fure masina, l-au impuscat in ochiul drept. Dupa tragicul eveniment, petrecut pe 1 noiembrie 2009, fostul international argentinian a stat timp de 2 luni in coma indusa. Acum se deplaseaza cu ajutorul unui scaun cu rotile si urmeaza un tratament de recuperare, dorinta sa fiind sa poata merge din nou. 

18000 de oameni au tinut sa fie alaturi de idolul lor, pe “Estadio de la Romareda”, la jocul dintre Real Zaragoza si “Prietenii lui Fernando Caceres” (scor: 1-0). Onoarea de a conduce aceasta partida i-a revenit romanului Cristian Lixandru, arbitru in Liga a 3-a spaniola. Prietenii mai vechi ai site-ului nostru au putut citi de-a lungul timpului despre cariera pe care acesta si-o construieste in tara campioanei mondiale. 

zaragoza_caceres_echipe

Cum a ajuns Cristi sa conduca acest joc, ne-a povestit tatal sau, fostul arbitru divizionar B Nicu Lixandru (Alexandria/Teleorman): “La un eveniment de o asemenea anvergura, comisia de arbitri din comunitatea autonoma Aragon, a carei capitala este Zaragoza, a decis sa delege cel mai reprezentativ arbitru din zona. Acesta este Carlos Clos Gomez (41 de ani), aflat pe lista FIFA din 2009. In brigada a fost nominalizat si Cristi, ca al patrulea oficial. Clos insa a fost delegat si la partida dintre Islanda si Croatia, din primul tur al play-off-ului pentru Cupa Mondiala, ca rezerva a lui Undiano Mallenco. Astfel ca la centru a fost avansat Cristi. A fost o adevarata onoare pentru el sa conduca un asemenea meci.” 

zaragoza-caceres_all

Iata jucatorii care au evoluat pe “La Romareda” : 

Real Zaragoza: Alcolea, Cortés, Álvaro, Laguardia, Rico, Cidoncha, Paglialunga, Javi Álamo, Anton, Suárez si Roger. Antrenor: Paco Herrera 

“Prietenii lui Fernando Caceres”: Pinto, Camacho, Javi Fuego, Colotto, Juanfran, Albelda, Gabi, Ander Herrera, Cani, Sergio García, Lafita, Leo Franco, Jonny, J. Vila, Madinda, Ballvís, Generelo, Oriol Romeu, Soriano, Corona, Míchel, Jorge López, David Rodríguez, Bermejo, Perotti si Alcácer. Antrenori: Víctor Fernández si Diego Pablo Simeone 

International argentinian, coleg cu Maradona, Fernando Caceres a castigat cu Zaragoza Cupa Spaniei (1994) si Cupa Cupelor (1995). A mai evoluat la: Argentinos Juniors, River Plate, Boca Juniors, Valencia, Celta, Cordoba si Independiente. 

Pe 3 iulie 1994 a fost titular in echipa Argentinei, pe care Romania a invins-o cu 3-2, la turneul final al Campionatului Mondial de fotbal din SUA. 

 

 

Revenind la Cristian Lixandru, acesta a arbitrat in Romania pana la nivelul Ligii a 4-a. In Spania se afla din 2003. Aici a debutat ca arbitru in 2006, patru ani mai tarziu promovand in Liga a 3-a, fiind singurul strain din primele 3 ligi spaniole. 

Va recomand sa cititi si interviurile pe care Cristi le-a acordat site-ului nostru de-a lungul timpului. Veti afla multe lucruri interesante despre el, dar si despre cum este privit arbitrajul in Spania.

 
SPECIAL: Cristian Lixandru povesteste cum este sa arbitrezi in tara campionilor mondiali: “Nimeni nu pune la indoiala onestitatea arbitrilor!” (I)

Cristi Lixandru povesteste cum este sa arbitrezi in tara campionilor mondiali (II)

Cristian Lixandru, dupa meciul Betis – Barcelona (3-1): „A fost o atmosfera extraordinara”

 

PROFIL 

Nume: LIXANDRU

Prenume: Cristian Adrian

Specializarea: Arbitru 

Data si locul nasterii: 5 august 1980, Petrosani (HD)

Domiciliul: Zaragoza, Spania

Familie: casatorit; are un copil (fetita)

Studii: ANEFS Bucuresti (promotia 2002)

Ocupatia: Tehnician informatica 

Anul in care a devenit arbitru: 1994

Anul obtinerii categoriei a II-a: 1995

Anul obtinerii categoriei I: 1998

Anul in care a debutat in Spania: 2006      

Anul promovarii in Secunda B (Liga a III-a): 2010

Numar de jocuri arbitrate:  Romania – cca 100;     

Spania – cca 600 

A jucat fotbal la: Jiul Petrosani, Minerul Lupeni, UMT/Electrica Timisoara, Astra II, Metalul Filipesti, Rulmentul Alexandria, Juventus Bucuresti, Spania (Liga 5) 

Performante: Fotbal  – debut in Divizia A, la 18 ani, cu Jiul Petrosani (1998);

                                   – promovare in Divizia B cu Juventus Buc (2003) 

                       Arbitraj – debut Divizia D Timis la 18 ani (1999)

                                    – promovare Segunda B (2010, Spania) 

Hobby-uri: Fotbalul si informatica

 

Fernando Caceres_h tricouri_caceres

caceres_TG Cristi Lixandru_Fernando Caceres1 zaragoza_caceres_2 zaragoza_caceres_3 zaragoza_caceres_4 zaragoza_caceres_Lixandru

Surse foto: realzaragoza.com; heraldo.es

 

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare. 

~ SITE-URI UTILE ~

Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!