Un fost arbitru lanseaza o carte despre istoria Petrolului Ploiesti

Postat de Ionut Borcan4 Comentariimai 15, 2013

RazvanFratilaZilele trecute am primit o veste excelenta din partea prietenului Razvan Fratila, fost coleg arbitru si colaborator in cadrul CJA Prahova. Foarte emotionat, m-a anuntat ca vineri, 17 mai, va lansa primul volum despre istoria uneia dintre echipele de traditie ale fotbalului romanesc – Petrolul Ploiesti. M-am bucurat foarte mult pentru reusita sa, in primul rand pentru ca stiu cat suflet a pus in acest proiect – structurat pe 5 volume – si cat de mult s-a zbatut pentru ca prima carte sa vada lumina tiparului. A fost o munca titanica, dar care acum incepe sa-si arate roadele.

Evenimentul se va produce de la ora 14:00, in sala de 200 de locuri a Casei de Cultura a Sindicatelor din Ploiesti. Pe langa foste glorii ale Petrolului si reprezentanti ai actualei generatii vor fi prezente si oficialitati din administratia locala si judeteana. De asemenea, “orice iubitor al culorilor galben-albastre care doreste sa afle detalii despre istoria clubului fanion al Prahovei este binevenit la acest eveniment”, a declarat autorul cartii pentru ScoalaDeArbitri.Ro.

Primul volum din seria “Petrolul Ploiesti, istorie si traditie” se numeste “Inceputurile” si apare in format A4 (360 de pagini), fiind tiparit intr-un tiraj de 500 de exemplare. Este o carte bogat ilustrata (aproximativ 350 de fotografii), din care veti afla detalii despre perioada “Juventista” (1924-1951) – de la data infiintarii clubului si pana la mutarea in Ploiesti. Veti constata, de exemplu, ca Petrolul mai are in palmares un titlul de campioana la seniori (1929-1930) si unul la juniori (1948-1949). Recunoasterea acestor titluri, si implicit a filiatiei dintre Juventus Bucuresti si Petrolul Ploiesti, de catre Comisia de Statistica si Istorie a FRF, i se datoreaza tot lui Razvan Fratila, cel care a facut demersurile necesare.

Spre sfarsitul anului va aparea si volumul 2, iar in primavara lui 2014 – volumul 3.

Un foarte bun statistician, Razvan a scris, in urma cu ceva ani, si “Istoria Campionatului Judetean de Fotbal Prahova, 1968-2002”, o carte impresionanta ce ar trebui sa se regaseasca in biblioteca oricarui prahovean implicat in fotbal si nu numai.

 

PROFIL

Nume şi Prenume: FRATILA Razvan

Fost arbitru; In prezent: Observator  AJF Prahova

Data şi locul naşterii: 11.01.1964 / Campina

Domiciliul: Breaza / Prahova

Studii: Liceu Industrial Nr.1 Campina (Promotia 1982)

Ocupatia: Statistician / profesie liberala – P.F.A. –

creatie literara – lucrari de literatura sportiva (specialitatea fotbal)

Specializarea: Arbitru asistent

Anul în care a devenit arbitru: 1988

Anul obţinerii categoriei a II-a: 1989

Anul obţinerii categoriei I: 1992

Anul promovării în Liga a IV-a: 1991

Anul promovării în Liga a III-a: 1993

Anul retragerii: 2003

Număr de jocuri arbitrate: 1.115

Anul in care a devenit observator: 2004

Hobby-uri: fotbalul, statistica, literatura sportiva (mare admirator al celebrului Ioan Chirila), impatimit colectionar de efecte fotbalistice (brelocuri, ecusoane, fanioane, fulare, insigne, postere, programe de meci, reviste)

 

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare. 

~ SITE-URI UTILE ~

Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!