Un Arbitru din Salaj a fost agresat de trei ori de acelasi jucator,pentru ca a indraznit sa arbitreze corect!

Postat de Cosmin VaidaNici un comentariusept. 22, 2015

man-puscasNu trece săptămâna şi judeţul Sălaj iese în evidenţă cu evenimente violente. Ultimul s-a desfăşurat duminica trecută şi a avut loc în comuna Bobota, acolo unde echipa locală a primit vizita celor de la Rapid Jibou, în etapa a cincea a Ligii a IV-a Sălaj. „Centralul” partidei, Cristian Puşcaş, a fost victima unui jucător al gazdelor. Acesta a fost bruscat şi lovit de Vasile Raul Man în timpul primei reprize, la pauză şi la final pentru că a îndrăznit să arbitreze corect. Trei lovituri de pedeapsă şi o eliminare a dictat Puşcaş în meciul de duminica trecută.

Meciul dintre Gloria Bobota şi Rapid Jibou, încheiat cu scorul de 1-4, nu va fi uitat foarte repede de arbitrul Cristian Puşcaş, însă nici de jucătorul Vasile Raul Man. Duminică, în partida cu Rapid, presiunea dezvoltată de conducătorii formaţiei gazdă s-a transformat pe teren în tensiune şi nervozitate, după ce “centralul” a indicat punctul cu var încă din primele minute şi oaspeţii au deschis scorul prin Vlad Paşcalău. Atmosfera s-a încins şi mai mult mai apoi, în minutul 23, atunci când jucătorul Vasile Raul Man a fost eliminat pentru primirea celui de-al doilea cartonaş galben. Nemulţumit de decizia arbitrului, eliminatul şi-a propus să-i facă ziua un calvar noului său „adversar”.

Man nu s-a mulţumit doar să-l înjure şi bruscheze pe Puşcaş în momentul în care a fost trimis mai devreme la cabine, ci, la pauză, a intrat împreună cu unul dintre susţinătorii Gloriei, Vass Geza, în cabina arbitrilor pentru a ameninţa şi a lovi din nou.

În repriza secundă,arbitrul a lăsat la o parte toate tensiunile, s-a concentrat la joc şi a aplicat regulamentul la sânge, fiind pus în situaţia de a mai acorda încă două lovituri de pedeapsă pentru cei de la Rapid Jibou.

La finalul jocului, Vasile Raul Man şi-a intrat din nou în rol, l-a aşteptat la vestiare pe Cristian Puşcaş pentru a-l batjocori din nou, însă oamenii de ordine au reuşit să anticipeze mişcarea agresorului şi l-au imobilizat. Totuşi, jucătorul ce fusese eliminat a reuşit să scăpe şi l-a lovit cu piciorul pe Puşcaş înainte ca acesta să intre la vestiare. În final totul s-a aplant după ce a fost sunată poliţia şi arbitrul a făcut o plângere împotriva agresorului său, jucătorul de la Gloria Bobota. Acesta din urmă va primi, cu siguranţă, o sancţiune drastică şi din partea comisiilor AJF Sălaj.

sursa: liga2.ro

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare.