Schimba pandemia fluierul arbitrilor?

Postat de Ionut BorcanNici un comentariuaug. 05, 2020

Pandemia de COVID-19 a adus schimbari majore in toata societatea. Nici sportul nu putea fi ocolit. Au fost si inca sunt discutii despre purtarea mastii de catre sportivi, inclusiv de catre arbitri. Daca va fi posibil acest lucru ramane de vazut. In cazul in care nu scapam de aceasta pandemie prea curand, poate ca vor fi inventate masti care sa nu-i deranjeze pe cei care practica sportul in mod organizat.

Cand a fost vorba despre arbitri, s-a pus problema ca pentru a fluiera este necesar sa inspire profund si sa expire puternic. Atunci cand sufla in fluier, in aer sunt eliminate picaturi de saliva. Care, in acest context, ar putea fi foarte periculoase. Astfel s-a ajuns la ideea ca arbitrii sa foloseasca fluiere electronice. Aceasta ar fi o solutie sigura si igienica, fiind necesara doar apasarea unui buton. Desi, la prima vedere pare simpla, ideea a nascut deja unele intrebari. Ce se intampla daca se consuma bateria in timpul jocului?  Sau cum va proceda arbitrul cand vrea sa ia o decizie, avand in vedere ca, in prezent, pana duce fluierul la gura trece putin timp? Timp care ii permite sa se mai gandeasca la decizia pe care o va lua. Cu mana pe buton este posibil sa se grabeasca sau sa-l atinga din greseala. Ar mai putea fi vorba si de tonalitatea fluierului… Iar intrebarile pot continua.

Acum, ramane de vazut daca aceasta pandemie va duce la schimbarea modului de a folosi fluierul, dupa mai bine de 140 de ani de la introducerea acestuia in fotbal.

 Vedeti mai jos doua modele produse de liderul in domeniu – FOX40:

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare. 

~ SITE-URI UTILE ~

Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!