Petruta Iugulescu este noul presedinte al CJA Dambovita

Postat de Ionut BorcanNici un comentariunov. 17, 2013

Petruta Iugulescu_Petrolul- U Cluj_150x185_ScoalaDeArbitri.RoZilele trecute, Petruta Claudia Iugulescu (foto) a devenit noul presedinte al Comisiei Judetene a Arbitrilor Dambovita, inlocuindu-l in functie pe Ion Coman. Numirea sa a venit imediat dupa ce Emil Tudor a fost reales presedinte al Asociatiei Judetene de Fotbal, in dauna fostului arbitru asistent de prima liga Ioan Negoescu. 

„Mă surprinde acest lucru, nu mă aşteptam ca eu să fiu numită în locul domnului Coman. Eu vin de la un meci internaţional şi sunt uimită de ce îmi spuneţi. Nu pot să spun  prea multe despre noua funcţie, dar nu îmi rămâne decât să-i mulţumesc domnului Tudor că îmi acordă acest privilegiu”, a declarat Petruta Iugulescu pentru site-ul sportdambovitean.ro.

Asistent FIFA din 2006, noul presedinte al CJA Dambovita a devenit arbitru in 2000, iar in 2005 a debutat in primul esalon, la partida Gloria Bistrita – Sportul Studentesc. Pe langa jocurile din Liga 1, in palmaresul sau, unul impresionant, mai gasim: Finala Women’s Champions League – mai 2013, Turneul final EURO 2013, participare la ALGARVE CUP (2012, Portugalia), Campionatul Mondial – junioare sub 20 ani – Japonia (2012), Runda Finală de Calificare pentru Jocurile Olimpice – zona asiatică (2011, China), Finala Campionatului European de Fotbal Feminin – junioare sub 19 ani (2010, Scopje/Macedonia) si Finala Campionatului European de Fotbal Feminin – junioare sub 17 ani (2008, Nyon/Elveţia). 

Nascuta pe 29 septembrie 1979, Petruta este casatorita cu arbitrul Ionut Iugulescu (Liga 2) si are o fetita – Gabriela Teodora. In afara terenului, este profesoara de limba şi literatura romana la Colegiul Economic “Ion Ghica” – Targoviste. 

In Romania mai exista o singura femeie care conduce o comisie judeteana de arbitri – Mihaela Popescu, CJA Gorj.

 

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare. 

~ SITE-URI UTILE ~

Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!