Marca: Velasco Carballo, cel mai bun arbitru spaniol in 2013

Postat de Ionut BorcanNici un comentariudec. 02, 2013

Velasco-Carballo_Trofeul-Guruceta 2013

Carlos Velasco Carballo (42 ani; foto: marca.com) a fost desemnat cel mai bun arbitru spaniol in 2013, de catre prestigiosul cotidian de sport Marca. El a primit trofeul “Guruceta”, care se acorda din 1987. Marca a instituit acest premiu in memoria fostului arbitru spaniol Emilio Carlos Guruceta, decedat in acel an, intr-un accident de masina.

Festivitatea de premiere a avut loc astazi, la o zi dupa meciul Valencia – Osasuna (scor: 3-0), la care Velasco Carballo l-a avut ca rezerva pe romanul Cristian Lixandru.

Arbitrul spaniol a profitat de ocazie pentru a pleda pentru mai mult dialog intre arbitri, jucatori si mass-media.

De la debutul in Primera Division si pana in prezent, el a strans 164 de partide la acest nivel, conform wikipedia.org. De asemenea, are si 57 de jocuri internationale, din 2008, de cand a primit ecusonul FIFA. In palmaresul sau mai figureaza o finala de Europa League (2011) si un Campionat European (2012). 

Saptamana aceasta Velasco Carballo va pleca in Maroc, alaturi de asistentii de la jocul de ieri, Roberto Alonso si Juan Yuste. Ei vor reprezenta Europa la Cupa Mondiala a cluburilor, programata in perioada 11-21 decembrie. O etapa pregatitoare in vederea Campionatului Mondial din Brazilia, unde cei trei au mari sanse sa ajunga anul viitor. 

Click aici pentru a vedea ce a spus arbitrul spaniol la festivitatea de premiere. 

Vezi si:

Un arbitru roman va oficia maine la un joc din Primera Division

Arbitrii care vor oficia la Cupa Mondiala a cluburilor / Maroc, 11-21 decembrie 2013

 

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare. 

~ SITE-URI UTILE ~

Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!