La multi ani, Istvan Kovacs!

Postat de Bogdan CiocoiuNici un comentariusept. 16, 2015

IstvanKovacs_celmaibunarb2013

 

Cu o zi inaintea partidei Viktoria Plzen – Dinamo Minsk, din grupele Europa League, la care a fost delegat ca aditional, Istvan Kovacs isi aniverseaza ziua de nastere.

Profesor de educatie fizica si sport la Liceul “Iuliu Maniu” din Carei, oras in care s-a nascut, pe 16 septembrie 1984, Istvan Kovacs a devenit arbitru in 1999. Pana in prezent a condus 172 de jocuri in primul esalon si a oficiat la 50 de jocuri internationale. Este pasionat de calatorii, tenis de camp si istorie.

Debutul in fotbalul mare din Romania si l-a facut in forta, pe 25 iulie 2007, cand nu implinise inca 22 de ani. Partida pe care a condus-o a fost Supercupa dintre Dinamo si Rapid. Un debut cum probabil nici nu indraznise sa viseze. Dupa numai 3 ani devenea cel mai tanar arbitru FIFA din Europa. Au urmat delegari in competitii internationale de juniori si seniori, iar pe plan intern a fost desemnat cel mai bun arbitru in 2013. Tot in acel an a fost arbitru aditional la finala Cupei Romaniei dintre Petrolul Ploiesti si CFR Cluj. 

In palmaresul sau figureaza si o semifinala a Campionatului European de fotbal Under 19, din 2014.

ScoalaDeArbitri.Ro ii ureaza la multi ani si o cariera de succes!

 

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare. 

~ SITE-URI UTILE ~

Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!