Kyros Vassaras, dupa cursul arbitrilor din Liga 1: “Arbitrii sunt pregatiti pentru noul sezon”

Postat de ScoalaDeArbitriNici un comentariuiul. 12, 2016

Kyros Vassaras_1_curs-L1_vara16_286x416In perioada 3 – 6 iulie 2016, Comisia Centrala a Arbitrilor a organizat cursul de vara pentru arbitrii si observatorii de arbitri din Liga 1. Ca si cu alte ocazii, locatia aleasa a fost Resortul Fundata, de la  Cheile Gradistei. Un complex aflat la o altitudine de 1300 m, departe de caldura din Bucuresti, care ofera toate conditiile pentru marea performanta.

Alaturi de arbitrii barbati, au participat si fetele de pe lista FIFA. Ca de fiecare data, arbitrii si arbitrii asistenti au fost supusi testelor fizice si teoretice, fara de care nu pot oficia in noul sezon. De asemenea, acestia au sustinut, la fel ca observatorii, si o testare video, care a constat in analizarea a zece faze de joc. Probele fizice au fost unele noi (FIFA), diferite de YO-YO si ARIET.

Temele prezentate au fost diverse si foarte interesante, bazate in general pe imagini video. Totodata, s-au dezbatut mult noile modificari ale Legilor Jocului, unele majore, care vor fi aplicate cu prilejul primului joc al sezonului – Supercupa Romaniei.

De-a lungul cursului, presedintele CCA, Kyros Vassaras, a insistat foarte mult pe doua idei principale: protectia jucatorilor si protejarea imaginii arbitrilor. Acesta le-a transmis arbitrilor ca asteapta sa le vada aplicate incepand cu noul sezon. La final, el i-a felicitat pe cei care vor reprezenta tara noastra la Jocurile Olimpice de la Rio: Teodora Albon, Petruta Iugulescu, Ovidiu Hategan, Octavian Sovre si Sebastian Gheorghe. Le-a urat succes, invitand toti arbitrii sa-i aplaude.

“Arbitrii nostri au aratat ca sunt foarte bine pregatiti, atat fizic cat si teoretic. Sunt multe schimbari ale Legilor Jocului. Le-am discutat impreuna si speram ca le vor aplica asa cum trebuie, inca de la primul meci al sezonului. De asemenea, tinem foarte mult la protectia jucatorilor si la protejarea imaginii arbitrilor.”, a spus Kyros Vassaras pentru site-ul ScoalaDeArbitri.Ro.

Fostul mare arbitru international s-a declarat multumit de dezvoltarea arbitrajului din Romania, mentionand faptul ca arbitrii au nevoie sa fie sustinuti de oamenii din fotbal. 

“Sunt mandru pentru dezvoltarea arbitrajului si realizarile in conformitate cu planul CCA pentru viitor. Arbitrii au nevoie sa fie sustinuti de catre oamenii de fotbal din Romania – jucatori si antrenori. Ei sunt instruiti sa ofere respect si sa castige respectul pe terenul de joc.” a mai spus Kyros Vassaras pentru site-ul nostru. 

Kyros vassaras_curs-L1_vara16_640x305

Presedintele Comisiei Centrale a Arbitrilor a fost prezent in aceasta vara la turneul final al Campionatului European de fotbal. Acesta a oficiat la 4 jocuri, ca observator de arbitri.

La EURO 2016 Romania a avut si o echipa de arbitri, formata din: Ovidiu Hategan, Octavian Sovre, Sebastian Gheorghe, Alexandru Tudor si Sebastian Coltescu. In aceasta formula, cei 5 au oficiat la 2 jocuri. Tudor si Sovre au facut parte si din echipa italianului Nicola Rizzoli, la partida Portugalia – Austria. Primul a fost al patrulea oficial, iar al doilea – arbitru asistent de rezerva.

Vezi si:

Detalii si imagini din prima zi a cursului arbitrilor din Liga 1

FOTO | Cursul arbitrilor si observatorilor din Liga 1 – Ziua 2

Detalii si imagini din ultimele doua zile ale cursului arbitrilor din Liga 1

 

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare. 

~ SITE-URI UTILE ~

Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!