In Germania, arbitrii bacauani l-au „fluierat” pe Metzelder

Postat de ScoalaDeArbitriNici un comentariuoct. 26, 2016
arb-bacau-germania-1-640x426

Timp de o saptamana, respectiv in perioada 16-23 octombrie, o echipa de arbitri din Bacau, insotita de presedintele  AJF Bacau, Cristian Sava, s-a aflat in Germania, la invitatia Asociatiei Regionale de Fotbal din Westfalia. In acest interval de timp, cei patru oficiali bacauani au participat, alaturi de alti 29 de tineri arbitri din Westfalia, la un curs intensiv ce a cuprins teme teoretice, precum si sustinerea unor teste fizice. Pe langa acestea, echipa de arbitri a avut ocazia sa oficieze si doua jocuri, respectiv partidele dintre TUS Haltern – Preussen Munster (U19) si FC Wellinghofen – Viktoria Resse (U16). Inaintea partidei de la Haltern, delegatia bacauana a avut parte de o surpriza placuta dupa ce in vestiarul arbitrilor si-a facut simtita prezenta fostul campion mondial cu nationala Germaniei si fost jucator la Real Madrid, Dortmund si Schalke 04, Christoph Metzelder, actualmente manager general la echipa din Haltern. Foarte jovial, acesta s-a intretinut minute bune cu delegatia bacauana, dupa care le-a urat succes acestora in partida ce avea sa urmeze. 

arb-bacau-germania-2-640x360
In tribune, la Leverkusen – Tottenham
Intre meciurile oficiate si cursuri, cei patru bacauani au urmarit pe viu si trei partide. Prima dintre ele s-a disputat la Hamm si a fost din campionatul Oberliga Westfalen (liga a 5-a), iar apoi a urmat un joc de cinci stele, din Liga Campionilor, respectiv duelul dintre Bayer Leverkusen si Tottenham Hotspur. In fine, ultimul joc a fost cel de la Paderborn dintre echipa locala SC Paderborn 07 si FC Hallascher. Programul a cuprins si vizitarea unor orase importante din zona, precum Munster, Dortmund (Muzeul Fotbalului German) si Koln, dar si studierea a tot ceea ce inseamna „Schalke 04”, un club foarte bogat din Germania. 
arb-bacau-germania-3-640x360
Echipament sportiv pentru copiii din mediul rural
Presedintele Asociatiei Judetene de Fotbal Bacau s-a intalnit la sediul FLVW cu omologul sau, Gundolf Walaschewski, dar si cu vice-le Manfred Schnieders, tema discutiei fiind legata de cum va continua acest parteneriat dintre AJF Bacau si Asociatia de Fotbal din Westfalia, care a ajuns sa aniverseze un an de existenta. Cele doua parti au cazut de comun acord ca acest parteneriat sa presupuna, pe langa schimbul de experienta in privinta arbitrilor si alte teme comune. Astfel, in perioada urmatoare, antrenorii de copii si juniori din Bacau vor avea ocazia sa participe la cursuri teoretice si practice in Germania, in timp ce echipele de copii si juniori din Bacau ar putea participa la diferite turnee organizate de catre FLVW. O alta tema importanta a discutiei a fost cea legata de sprijinul FLVW in ceea ce priveste echipamentul sportiv destinat copiilor din mediul rural. Astfel, oficialii germani au dat asigurari ca vor veni cu echipament sportiv pentru a fi dat spre folosinta copiilor din mediul rural, in cadrul unui proiect intitulat „AJF-Mobil”, derulat de AJF Bacau, ce ar urma sa inceapa anul viitor. (Comunicat AJF Bacau)
arb-bacau-germania-4-640x360

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare. 

~ SITE-URI UTILE ~

Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!