Hategan, printre cei 24 de arbitri care au participat la seminarul FIFA din Elvetia

Postat de ScoalaDeArbitriNici un comentariudec. 06, 2014

seminar-fifa_11.2014_hategan_640x307_fifa

Cu mai mult de trei ani inaintea Cupei Mondiale din 2018, care va avea loc in Rusia, Federatia Internationala de Fotbal a organizat mai multe seminarii pentru arbitrii de elita, care vor oficia la viitoarele competitii FIFA. Astfel, dupa cele din Chile si Qatar, un al treilea a avut loc la sfarsitul lunii noiembrie in Zurich, la sediul FIFA. Scopul este de a imbunatati pregatirea si formarea arbitrilor, in acelasi timp cu optimizarea procesului de selectie pentru viitoarele competitii. La deschiderea seminarului a participat si presedintele FIFA, Sepp Blatter, acesta laudandu-i pe cei care au oficiat la ultima editie a Cupei Mondiale – Brazilia 2014. De asemenea, el i-a asigurat pe cei prezenti de sprijinul sau total, recunoscand rolul pe care arbitrii il joaca in respectarea legilor jocului, protejarea integritatii si asigurarea sigurantei jucatorilor.

Conform site-ului Refereeing World, care citeaza FIFA, arbitrii au participat la sesiuni teoretice, dar si practice, acestea din urma desfasurandu-se pe terenul de joc. Teoria s-a concentrat pe o mare varietate de subiecte, cum ar fi interpretarea jocului, pozitionarea in vederea judecarii ofsaidului si munca in echipa. Seful Comisiei de Arbitri FIFA, Massimo Busacca, a pus accent pe importanta luarii deciziilor corecte pentru protejarea sigurantei jucatorilor si pe obtinerea celei mai bune pozitii in vederea judecarii situatiilor critice din interiorul suprafetei de pedeapsa. Au fost analizate si faze video de la CupaMondiala de anul acesta, in vederea uniformizarii deciziilor. Totodata, arbitrii au sustinut si o serie de teste fizice, inclusiv testul yo-yo. La sesiunile practice, ei au fost pusi in fata unor situatii de joc, create de jucatori de la cluburile elvetiene FC Zurich si Grasshoppers. Imediat, arbitrii trebuiau sa ofere feedback in privinta interpretarii jocului, deplasarii lor, pozitiei, unghiului de vedere, dar si deciza, in speranta imbunatatirii performantei.

La seminarul din Elvetia au fost invitati 24 de arbitri, toti din Europa. Printre ei s-a aflat si aradeanul Ovidiu Hategan.

 

Iata numele participantilor, conform Refereeing World:

 

1. Ivan Bebek (CRO, 1977)

2. Miroslav Zelinka (CZE, 1981)

3. Kenn Hansen (DEN, 1980)

4. Michael Oliver (ENG, 1985)

5. Ruddy Buquet (FRA, 1977)

6. Clement Turpin (FRA, 1982)

7. Deniz Aytekin (GER, 1978)

8. Felix Zwayer (GER, 1981)

9. Anastasios Sidiropoulos (GRE, 1979)

10. Istvan Vad (HUN, 1979)

11. Daniele Orsato (ITA, 1975)

12. Liran Liany (ISR, 1977)

13. Eitan Shmuelevitz (ISR, 1978)

14. Danny Makkelie (NED, 1983)

15. Szymon Marciniak (POL, 1981)

16. Artur Soares Dias (POR, 1979)

17. Ovidiu Hategan (ROU, 1980)

18. Sergei Karasev (RUS, 1979)

19. Matej Jug (SVN, 1980)

20. Antonio Mateu Lahoz (ESP, 1977)

21. Ivan Kruzliak (SVK, 1984)

22. Martin Strombergsson (SWE, 1977)

23. Stephan Klossner (SUI, 1981)

24. Ievgenii Aranovskiy (UKR, 1976)

 

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare. 

~ SITE-URI UTILE ~

Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!