Doi jucatori din Arad, condamnati pentru lovirea unui arbitru

Postat de Ionut BorcanNici un comentariuoct. 19, 2013

Radu Batea_aradon

Etapa de etapa, in multe dintre campionatele judetene, arbitrii sunt loviti, scuipati sau injurati. Faptul ca acestia scapa cu bine de la un joc din esaloanele inferioare, unde intalnesc tot felul de frustrati si de descreierati, este deja mult mai important decat un ofsaid sau un penalty eronat. De multe ori, din pacate, huliganii raman nepedepsiti. De altfel, pe asta se si bazeaza atunci cand comit infractiuni dupa infractiuni… Motivele le stim cu totii, asa ca nu mai insist asupra lor.

Iata insa ca unii se mai si pacalesc. Dau peste un arbitru cu personalitate si nervii tari, care tine sa-si apere onoarea. Un exemplu in acest sens, despre care scrie site-ul Arad Online, este Radu Batea (foto: aradon.ro). El i-a actionat in judecata pe agresorii sai, iar dupa doi ani inculpatii si-au primit pedeapsa: “trei luni de inchisoare cu suspendare, pe o perioada de incercare de 2 ani si 3 luni si plata unor despagubiri, in solidar, in valoare de 10 000 lei, reprezentand daune morale”. Numele celor doi asa-zisi fotbalisti, nu conteaza (daca vreti neaparat, le gasiti aici). Important este semnalul dat de aceste condamnari. Poate macar cativa dintre cei care spun ca joaca din placere vor intelege ca lovirea unui arbitru sau a oricarei alte persoane constituie infractiune, chiar daca se petrece pe terenul de joc. Si se pedepseste conform legii. Care iata ca se mai si aplica, din cand in cand.

 

„Banii ii voi dona. Am vrut doar sa imi apar onoarea si nimic mai mult”, a declarat Radu Batea pentru aradon.ro.

 

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare. 

~ SITE-URI UTILE ~

Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!