Bibiana Steinhaus, numarul 1 in lume, pentru al doilea an consecutiv. Deloc intamplator! Cum vede nemtoaica arbitrajul

Postat de Ionut BorcanNici un comentariuian. 13, 2015

Pentru al doilea an consecutiv, Bibiana Steinhaus (foto: iffhs.de) a fost desemnata cel mai bun arbitru femeie din lume de catre Federatia Internationala de Istorie si Statistica a Fotbalului (IFFHS). Podiumul a fost completat de Kateryna Monzul si Carol Anne Chenard. 

Nascuta pe 24 martie 1979, nemtoaica este o cunostinta mai veche a site-ului nostru, pentru care a acordat un interviu in 2012. De profesie ofiter de politie, ea a castigat doua din cele trei editii ale anchetei IFFHS. La prima s-a clasat pe locul doi, in urma suedezei Jenny Palmqvist, retrasa intre timp din activitate. Este prima femeie din Germania care oficiaza in 2.Bundesliga. Cele mai importante repere din cariera sa sunt finala Campionatului Mondial din 2011 si finala Jocurilor Olimpice din 2012.

 

Bibiana Steinhaus_iffhs_464x600Top 10 arbitri femei – IFFHS, 2014

1 – Bibiana STEINHAUS (Germania) 116 puncte

2 – Kateryna MONZUL (Ucraina) 58 puncte

3 – Carol Anne CHENARD  (Canada) 50 puncte

4 – Esther STÄUBLI (Elvetia)  41 puncte

5 – Carina VITULANO (Italia)  37 puncte

6 – Margaret  DOMKA (SUA)  31 puncte

7 – Katalin KULCSAR (Ungaria)  23 puncte

8 – Sachika YAMAGASHI (Japonia) 19 puncte

9 – Lucila VENEGAS (Mexic) 16 puncte

10 – Amy FEARN  (Anglia)  2 puncte

 

Iata cele mai importante raspunsuri oferite de Bibiana Steinhaus in interviul acordat site-ului nostru in urma cu 3 ani. Va recomand sa le cititi cu atentie, pentru ca sunt foarte interesante. Si utile arbitrilor, indiferent de varsta sau nivel. Din punctual meu de vedere, felul in care priveste ea arbitrajul este cheia rezultatelor sale.

 

Calitati necesare pentru a deveni un bun arbitru

Cred ca fiecare arbitru isi doreste sa devina cel mai bun, macar la debutul in aceasta activitate. Pe parcurs, din diverse motive, obiectivele unora se mai schimba. Dar cum poti deveni un bun arbitru? Poate surprinzator pentru unii, Bibiana Steinhaus spune ca “sa fii un bun coechipier” este cea mai importanta calitate. Oricat de bine pregatit ai fi, daca te gandesti doar la tine, nu vei reusi sa ajungi in varf. Pentru ca arbitrajul nu este o activitate facuta individual, este un sport de echipa. Nu este pentru fricosi, este pentru cei curajosi, oameni puternici, cu personalitate, care nu se feresc sa ia decizii nepopulare.

“Sunt anumite atribute care te fac un bun arbitru. Vorbind din propria mea experienta, mai intai cred ca trebuie sa fii un bun coechipier (in brigada) si sa muncesti mult pentru a construi o echipa etica, cu fiecare ocazie. Alte calitati: a fi consecvent in joc, a folosi diferite forme de comunicare pentru a preintampina si rezolva diverse situatii. A avea un caracter puternic, curat si onest, a cunoaste bine jocul si a-i “simti” pe cei implicati in el.” 

Cum reuseste sa se motiveze

Desi are un palmares impresionant, resuseste sa se motiveze cu usurinta, bucurandu-se de fiecare joc. Drept dovada si ascensiunea sa.

“Nu e dificil pentru mine sa ma motivez pentru viitoarele meciuri, pentru ca vreau sa arat cea mai buna performanta in fiecare partida. In special, in acest sezon sunt foarte multe jocuri interesante in ligile din Germania si este o bucurie sa iau parte la ele.” 

Ce-i place cel mai mult in activitatea de arbitraj

Pentru ea, arbitrajul a fost un permanent proces de invatare, ajutand-o sa dezvolte diverse abilitati, care i-au fost de folos si in activitatea de politist sau in viata de zi cu zi.

“Este un intreg pachet. Inveti si dobandesti informatii. Inveti sa aplici informatiile dobandite. Dezvolti abilitati de a gestiona jucatorii si antrenorii, avand curajul de a lua decizii si a le “vinde”. Inveti sa faci fata presiunii fiecarui meci si sa-l “tii in mina”. Accepti ca o sa iei si decizii gresite, dar trebuie sa le “parchezi” si sa le intorci intr-o maniera pozitiva. Arbitrajul este un permanent proces de invatare.” 

Mesajul transmis arbitrilor femei din Romania

In finalul interviului, Bibiana Steinhaus a trasmis un mesaj arbitrilor femei din tara noastra. Mesajul se potriveste insa tuturor celor care imbratiseaza aceasta activitate, indiferent de sex.

“Bucurati-va de fiecare moment al carierei de arbitru. Nu uitati insa niciodata ca exista si multe alte lucruri in viata decat fotbalul. Fiti voi insiva si niciodata nu decideti contrar intuitiei voastre. Primul gand este in mod normal cel corect!”

 

Vezi si:

Italianul Rizzoli, cel mai bun arbitru din lume in 2014 / Top 10 IFFHS

 

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare. 

~ SITE-URI UTILE ~

Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!