Arbitrii din Liga 1 s-au intalnit din nou cu presedintele CCA

Postat de ScoalaDeArbitriNici un comentariunov. 23, 2017

Marti, la Casa Fotbalului, din Bucuresti, a avut loc o noua intalnire a arbitrilor din prima liga cu presedintele CCA, Kyros Vassaras.

Asa cum se intampla in fiecare luna, pe grupuri restranse, s-a facut o analiza video, discutandu-se o serie de situatii petrecute pe terenul de joc. Arbitrii au primit recomandari din partea presedintelui CCA, impreuna cu care au analizat si faze din meciurile internationale, pentru a fi pregatiti in cazul in care se intalnesc cu astfel de situatii la jocurile lor.

Ideea lui Kyros Vassaras de a se intalni lunar cu grupuri restranse de arbitri a venit din dorinta de a eficientiza cat mai mult mesajul transmis. Pe langa discutiile despre prestatiile arbitrilor, despre evolutia fiecaruia si forma in care se afla, se prezinta si situatii noi aparute in diverse campionate. De asemenea, se stabilesc obiective pentru viitorul apropiat, iar dupa fiecare seminar se trag concluzii care se transmit si catre ceilalti arbitri.

„Asa cum am mai spus si cu alte ocazii, pentru mine este foarte important sa pot discuta permanent cu arbitrii, sa ii tin la curent cu toate noutatile si sa le impartasesc concluziile mele cu privire la anumite decizii pe care acestia le iau in timpul campionatului. Din acest motiv, am hotarat sa organizam, pe langa seminarul de vara, si intalniri lunare cu grupuri mai mici de arbitri, mai eficiente, in care sa ne concentram atentia asupra unor faze și decizii specifice. Ma bucur ca in cadrul acestor intalniri ne simtim ca intr-o familie, putem vorbi deschis si putem realiza o analiza pertinenta, benefica pentru dezvoltarea fiecarui arbitru in parte si a arbitrajului romanesc in general”, ne-a declarat Kyros Vassaras.

 

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare. 

~ SITE-URI UTILE ~

Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!