Arbitri din Romania au codus finala IBERCUP Estoril 2019. Sorin Costreie, desemnat cel mai bun arbitru

Postat de ScoalaDeArbitriNici un comentariuiul. 09, 2019

Patru arbitri din Romania au participat, in perioada 1-6 iulie, in Portugalia, la un puternic turneu international de juniori – IBERCUP Estoril 2019. Este vorba despre: Sorin Costreie (Liga 2), Liviu Barbu, Andrei Baciu si Alin Gheorghe (Liga 3).

Aflata la cea de-a 10-a editie, competitia a reunit 296 de echipe (masculine si feminine) din 25 de tari. Au fost diverse categorii de varsta, de la Under 9 pana la Under 18. Flamengo, Gremio, Cruzeiro (Brazilia), Rayo Vallecano, Almeria (Spania), Benfica, Sporting (Portugalia) si AIK Stockholm (Suedia) sunt doar cateva dintre echipele participante. Jocurile s-au disputat in doua orase: Lisabona si Estoril.

Meciurile au fost oficiate de peste 100 de arbitri din 20 de tari. Printre supervizori s-au aflat si fosti observatori si membri in comisia de arbitri UEFA.

Datorita prestatiiilor foarte bune, arbitrii romani au fost desemnati sa conduca cea mai importanta finala – cea de la Under 18. De asemenea, Sorin Costreie a primit trofeul de cel mai bun arbitru al turneului.

Arbitrii romani impreuna cu Jozef Marko

“Acest turneu a insemnat o foarte buna ocazie de a ma pregati inainte de inceperea noului sezon. In acelasi timp, a fost o oportunitate de a fi observati de fosti observatori si membri in comisia de arbitri UEFA, Jozef Marko (Slovacia) si Zdravko Jokic (Serbia), de la care am primit sfaturi pretioase, ce cu siguranta ne vor ajuta sa progresam.”, a declarat Alin Gheorghe pentru ScoalaDeArbitri.Ro.

“Ibercup Estoril 2019 a fost o experienta minunata care mi-a oferit posibilitatea sa performez sub atenta indrumare a unor personalitati din arbitrajul mondial, impreuna cu arbitri din peste 20 de tari. M-am bucurat impreuna cu colegii din brigada sa arbitram finala acestui turneu, iar titlul de arbitrul turneului ma onoreaza, venind ca o confirmare a muncii mele pe parcursul acestor zile. Sunt fericit pentru ca impresia organizatorilor despre brigada din Romania a fost una excelenta.”, a declarat Sorin Costreie pentru site-ul nostru.

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare. 

~ SITE-URI UTILE ~

Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!