Arbitrajul feminin romanesc, dat exemplu de UEFA / Cristina Dorcioman, interviu pentru site-ul forului european (Video)

Postat de Ionut BorcanNici un comentariunov. 13, 2013

CristinaDorcioman_interviuUEFA_1

Romania este laudata de catre UEFA, fiind considerata “un bun exemplu in dezvoltarea arbitrajului feminin”, dupa ce Teodora Albon si Cristina Dorcioman (captura foto: uefa.com) au condus cele mai importante finale ale acestui an – Champions League si EURO. Amandoua sunt considerate de catre forul european “modele pentru noile generatii de arbitri din Romania”.

Teodora si Cristina sunt protagonistele unui material video realizat de catre UEFA si publicat pe site-ul sau, la inceputul acestei luni.  

“Am fost foarte bucuroasa ca am fost acolo si ca am fost nominalizata sa conduc finala. In tara mea a fost o mare explozie. Mass-media a scris foarte bine despre mine, a scris foarte pozitiv. Este o mare oportunitate pentru arbitrajul romanesc feminin  si, de ce nu?, pentru cel masculin, pentru ca pe mine foarte multi tineri m-au intrebat cum ar putea sa ajunga arbitri, unde ar putea sa urmeze aceste cursuri… A fost un lucru extraordinar si ma bucur ca pot sa fiu un exemplu pozitiv pentru elevii mei din scoala.”, spune Cristina Dorcioman, in materialul de pe site-ul UEFA, referindu-se la EURO 2013. 

CristinaDorcioman_finalaEuro2013_2

Arbitrul din Campulung Muscel vorbeste si despre progresul facut de tara noastra in privinta cresterii numarului de femei care s-au indreptat spre acesta activitate: “Cu cativa ani in urma, in tara mea erau cel mult 10 arbitre. Va dati seama? Intr-o tara cu 18 milioane de locuitori, doar 10 arbitre! Cred ca si datorita  Conventiei UEFA Romania a progresat foarte mult, a crescut numarul de arbitri femei. M-am bucurat de fiecare data cand am avut posibilitatea sa particip si sa ajut cu ceva. Cu mare drag am raspuns la invitatii si, cat am putut, am incercat sa ajut la dezvoltarea arbitrajului feminin romanesc.” 

Albon.Iugulescu.Gomoescu

“Cred ca UEFA ne-a intins o mana. Este un mare lucru ce a facut pentru Romania.”, mai spune Cristina, in incheierea interviului acordat site-ului uefa.com.

 

Click pe imaginea de mai jos pentru materialul video.

albon.dorcioman.iugulescu.massey.gomoescu_finalaWCL2013

 

DIN ACEEASI CATEGORIE: 

FOTBAL FEMININ | CRISTINA DORCIOMAN VA CONDUCE FINALA EURO 2013 

IMAGINI CU ARBITRII ROMANI, DE LA ANTRENAMENTUL PREMERGATOR FINALEI WOMEN’S CHAMPIONS LEAGUE 

TEODORA ALBON, DESPRE DELEGAREA LA FINALA CHAMPIONS LEAGUE: “IMPLINIREA UNUI VIS” 

FOTBAL FEMININ | BRIGADA ROMANEASCA LA FINALA LIGII CAMPIONILOR

 

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare. 

~ SITE-URI UTILE ~

Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!