Alexandru Deaconu, despre performantele arbitrilor romani in Europa: “Am recastigat increderea UEFA”

Postat de ScoalaDeArbitriNici un comentariuaug. 07, 2017

Daca in privinta arbitrajului feminin Romania se afla, de cativa ani, printre fortele Europei, si la nivelul barbatilor lucrurile s-au schimbat in ultimul timp. Deja, echipa lui Ovidiu Hategan este o prezenta constanta in grupele Champions League, dupa promovarea acestuia in categoria celor mai buni arbitri de pe continent. Mai mult, si in privinta observatorilor de arbitri lucrurile s-au schimbat in bine. Alexandru Deaconu (foto 1: frf.ro) a fost delegat constant la jocuri importante din competitiile europene.

In ultimii 5 ani, Teodora Albon a condus 4 semifinale si o finala a Ligii Campionilor (feminin). A fost prezenta la EURO 2013, competitie a carei finala a fost condusa de Cristina Dorcioman. Alaturi de Petruta Iugulescu, Teodora Albon a participat la Campionatul Mondial din 2015 si la Jocurile Olimpice din 2016, la ultima competitie arbitrand finala mica. Chiar si la recentul Campionat European din Olanda (incheiat ieri) am avut doua reprezentante: Petruta Iugulescu si Mihaela Tepusa, prima ajungand pana in semifinale.

Semifinala Euro U21 (2013), sfert de finala – Campionatul Mondial U20 (2015), sfert de finala Europa League (2016 și 2017), semifinala Jocurile Olimpice (2016), participarea la EURO 2016 si Cupa Confederatiilor 2017 sunt cateva dintre realizarile lui Ovidiu Hategan din ultimii ani.

De asemenea, mai pot fi enumerate participarile lui Marius Avram la Euro 2015 – U17, respectiv Radu Petrescu la EURO 2016 – U19. Sau ascensiunea lui Istvan Kovacs, care in acest sezon a avut deja doua jocuri in preliminariile Champions League.

Toate aceste performante au culminat cu prezenta, in premiera, a unui observator roman si a unei brigazi in semifinalele aceleiasi competitii – Europa League (2017). Daca Alexandru Deaconu a fost primul roman ajuns la acest nivel, delegarea lui Ovidiu Hategan a venit la 31 de ani distanta de cea a lui Ioan Igna. Conform digisport.ro: ultimul arbitru roman care a condus o semifinala de cupa europeana a fost Ioan Igna, pe 16 aprilie 1986: Dukla Praga – Dinamo Kiev, scor 1-1.

In mansa tur, vicepresedintele CCA a supervizat prestatia italianului Gianluca Rocchi, la partida Ajax Amsterdam – Olympique Lyon (scor: 4-1), iar in retur, Ovidiu Hategan (foto 2, alaturi de Octavian Sovre si Sebastian Gheorghe; sursa foto: frf.ro) a condus Manchester United – Celta Vigo (scor: 1-1). Arbitrul aradean oficiase si in sferturi, la partida Schalke – Ajax (scor: 3-2).

Interesant este ca, in sezonul trecut, Alexandru Deaconu a observat 3 dintre finalistele celor doua competitii europene: Ajax Amsterdam, Juventus Torino si Real Madrid. Pe langa semifinala el a mai fost delegat si la: Celta Vigo – Ajax Amsterdam (grupe EL), Dinamo Zagreb – Juventus Torino (grupe CL), Napoli – Real Madrid (returul optimilor de finala CL).

L-am rugat pe Alexandru Deaconu sa comenteze ultimele performante reusite la nivel european de arbitrii romani. Iata ce a declarat pentru site-ul nostru:

“Aceste performante sunt rezultatul recastigarii credibilitatii arbitrilor romani pe plan european si increderii pe care UEFA o are in conducerea arbitrajului romanesc. Speram ca ele sa actioneze ca un magnet si sa atraga cat mai multi tineri catre arbitraj.”

Referitor la performatele sale ca observator, vicepresedintele CCA, care are si o participare la EURO 2015 – U19, a spus: “Pentru mine a fost foarte importanta intalnirea pe care am avut-o in 2015 cu membrii Comisiei UEFA, printre care si Kyros Vassaras, la turneul final al Campionatului European de juniori sub 19 ani. A fost o experienta extraordinara, care m-a ajutat mult in cariera ulterioara. Am invatat lucruri interesante despre modul de gandire, dezvoltarea arbitrajului, relatia arbitru – observator sau despre preocuparea pe care o au in privinta imaginii arbitrajului. Semifinala de Europa League a fost o surpriza placuta si o mare bucurie, ca de altfel fiecare joc la care sunt delegat.”

In incheiere, l-am intrebat si despre obiectivele pe care le are Comisia Centrala a Arbitrilor, pe plan extern, in viitorul apropiat:

“Pentru arbitrajul romanesc ar fi foarte importanta participarea lui Ovidiu Hategan si a echipei sale la Campionatul Mondial de anul viitor. De asemenea, speram ca Istvan Kovacs, care a avut prestatii foarte bune in ultimul timp, sa ajunga in Elita, alaturi de Ovidiu, iar Radu Petrescu in prima categorie (First Class).”

 

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare. 

~ SITE-URI UTILE ~

Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!