Al doilea curs pentru arbitrii aflati pe lista largita pentru CM 2014

Postat de Ionut BorcanNici un comentariuapr. 04, 2013

SiglaCupaM-2014Dupa cursul din toamna trecuta, FIFA convoaca din nou arbitrii si arbitrii asistenti aflati pe lista largita pentru turneul final al Campionatului Mondial de fotbal din 2014. Cel de-al doilea curs va avea loc luna aceasta, in mai multe locatii, in functie de confederatia de care apartine fiecare participant.

Iata datele si locatiile unde va avea loc cursul:

* CONCACAF – Fort Lauderdale (USA): 4 – 7 Aprilie 2013
* CONMEBOL – Asuncion (Paraguay): 9 -12 Aprilie 2013

* UEFA – Zurich (Elvetia): 16 – 19 Aprilie 2013

* AFC & OFC – Dubai (UAE): 22 – 25 Aprilie 2013
* CAF – Casablanca (Moroc): 27- 30 Aprilie 2013

Principalele teme abordate vor fi: protejarea jucatorilor si a imaginii jocului, fair-play-ul, uniformitatea deciziilor, citirea jocului (abordare tehnica/tactica), intelegerea diferitelor mentalitati din fotbal (cunoasterea echipelor).

Conform site-ului Refereeing World, care citeaza FIFA, dupa aceste cursuri vor fi desemnati arbitrii pentru turneele finale care vor avea loc in 2013: Cupa Confederatiilor, Campionatul Mondial sub 20 de ani, cel de juniori sub 17 ani si cel al cluburilor.

Vedeti si:

Modificari pe lista largita a arbitrilor selectionati pentru CM 2014 / Vezi intreaga lista

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare. 

~ SITE-URI UTILE ~

Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!