Si la Botosani sunt huligani. Arbitrul batut, observatorul agresat!

Postat de ScoalaDeArbitriNici un comentariusept. 28, 2015

In materialul precedent vorbeam despre faptul ca un arbitru de Liga 2 a fost batut la un joc din Campionatul Judetean Dambovita (vezi aici). Asa cum spuneam si in acel articol, etapa de etapa arbitrii sunt injurati, amenintati sau loviti prin campionatele judetene.

Iata ce scrie site-ul botosaneni.ro despre ultimele incidente din Botosani: 

LIGA 4 |SOC: COLBAN si Bradutu au batut ARBITRU »Risca peste 10 etape de suspendare 

Vespazian Colban_botosaneni.ro_600x408

Dupa ce in urma cu doua etape, capitanul Eusebiu Iftode de la Flacara Flamanzi a vrut sa-l bata pe arbitrul Lazaruc, insa n-a reusit decat sa-l atinga putin, violenta impotriva fluierasilor din Campionatul Judetean, a continuat si astazi la Trusesti.

Personajele principale, in rol negativ, au fost atacantul Vespazian Colban (foto) si presedintele Bradutu Brasoveanu de la Avantul Albesti, care l-au agresat violent pe arbitrul Bogdan Jijie, dupa ce acesta a avut curajul sa opreasca partida dintre Sportivul Trusesti si Avantul Albesti, in minutul 44, la scorul de 2-1.

Jijie a povestit cum l-au batut Colban si Bradutu. Impins pe jos, palmuit, tras de urechi si injurat

“In minutul 44, la scorul de 2-1 pentru gazde, un jucator al echipei din Trusesti a vrut sa intercepteze mingea, a facut o aluncare cu mainile pe langa corp si a fost lovit de balon in mana la 20 de metri de poarta. Am considerat ca n-a existat intentie si am lasat jocul sa continue. In momentul acela, jucatorul cu numarul 11, Vespazian Colban a protestat cerand acordarea unei lovitura libera directe, insa eu am facut semn ca jocul sa continue.

Cand a vazut ca n-am acordat hent, jucatorul Colban si-a iesit din minti, m-a impins si am cazut jos. M-am ridicat si imediat i-am aratat cartonasul rosu. In momentul acela, Colban a reactionat din nou violent si mi-a tras o palma cu intensitate peste fata de am si acum buza putin umflata.

Bradutu a strans arbitrul de gat, ca sa-l “calmeze”

Imediat s-a format un meleu de catre jucatorii de la Avantul Albesti, acestia protestand la decizie, insa au intervenit oamenii de ordine. A ajuns la fata locului si presedintele oaspetilor, Bradutu Brasoveanu, care a sarit spre mine, mi-a pus o mana in gat, iar cu cealalta m-a stras de fata, iar in tot acest timp imi spunea ironic sa ma calmez. “Calmeaza-te Jijie! Calmeaza-te Jijie”.

In acel moment politistul local si oamenii de ordine au intervenit din nou si i-au indepartat pe jucatorii si oficialii de la Albesti, iar eu am fluierat finalul jocului si am plecat la vestiare.

La vestiare, Brasoveanu a agresat  si observatorul

La vestiare, observatorul Ioan Branza s-a pus in usa si a incercat sa-l impiedice pe domnul Bradutu Brasoveanu sa intre in vestiar peste mine. Acesta nu s-a lasat si l-a bruscat pe observator, impingandu-l afara, dupa ce i s-a adresat cu: “Da-te ma la o parte. Tu cine esti?!”. Pana la urma Brasoveanu a intrat in vestiar peste mine m-a tras de o ureche si mi-a dat o palma peste cap, dupa care a intervenit politistul local si l-a scos.

Continuarea materialului, scris de Calin Radulescu, o gasiti pe botosaneni.ro. 

Vezi si:

Arbitru de Liga 2, batut la un meci din Dambovita. Unii dintre agresori sunt jandarmi!

Arbitru de Liga 3, lovit la un joc din Prahova

Un arbitru din Salaj a fost agresat de trei ori de acelasi jucator, pentru ca a indraznit sa arbitreze corect!

 

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare. 

~ SITE-URI UTILE ~

Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!