Ovidiu Hategan, printre cei care vor oficia ca VAR in Champions League

Postat de ScoalaDeArbitriNici un comentariuian. 20, 2019

La finalul anului trecut, UEFA a decis folosirea in premiera a arbitrajului video (VAR) in aceasta editie a Champions League, incepand cu faza optimilor de finala. In acest sens a selectat 24 dintre cei mai buni arbitri europeni care vor putea fi oficiali de meci pentru analiza video. Printre ei se afla si romanul Ovidiu Hategan (foto: frf.ro).

Tara cu cei mai multi reprezentanti este Spania – 4. Germania are 3, Italia, Olanda si Franta cate 2. Alte 11 tari, printre care si Romania, au cate un reprezentant.

Site-ul El Espanol a publicat numele celor 24 de arbitri asistenti pentru analiza video (VAR):

Spania: Mateu Lahoz, Gil Manzano, Del Cerro Grande si Undiano Mallenco

Germania: Deniz Aytekin, Felix Brych si Felix Zawyer

Italia: Daniele Orsato si Gianluca Rocchi

Olanda: Björn Kuipers si Danny Makkelie

Franta: Clément Turpin si Benoît Bastien.

Anglia: Anthony Taylor

Portugalia: Artur Soares

Slovenia: Damir Skomina

Ungaria: Viktor Kassai

Grecia: Anastasios Sidiropoulos

Serbia: Milorad Mazic

Romania: Ovidiu Hategan

Cehia: Pavel Kralovec

Polonia: Szymon Marciniak

Scotia: William Collum

Rusia: Serghei Karasev

Conform Legilor Jocului, “Arbitrul asistent pentru analiză video (VAR) este un oficial de meci care poate ajuta arbitrul în luarea unei decizii pe baza reluărilor video, dar numai în cazul unei „erori clare şi evidente” sau „neobservării unui incident grav” în legătură cu validarea sau nu a unui gol, acordarea sau nu a unei lovituri de pedeapsă, sancţionarea directă cu cartonaş roşu (nu în urma unui al doilea avertisment), respectiv în cazul unei erori de identificare a unui jucător, în situaţia în care arbitrul avertizează sau elimină un alt jucător din echipă şi nu pe cel vinovat de comiterea unei abateri.”

Meciurile din optimile UEFA Champions League:

Schalke – Manchester City

Atletico Madrid – Juventus Torino

Manchester United – PSG

Tottenham – Borussia Dortmund

Olympique Lyon – Barcelona

AS Roma – FC Porto

Ajax Amsterdam – Real Madrid

Liverpool – Bayern Munchen

Turul se va disputa pe 12/13 si 19/20 februarie, iar returul pe 5/6 si 12/13 martie 2019.

Finala este programata pe 1 iunie, pe stadionul lui Atletico Madrid, Estadio Metropolitano.

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare. 

~ SITE-URI UTILE ~

Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!