Oaspeți importanți la cursul pentru arbitrii și observatorii din Bihor / GALERIE FOTO

Postat de ScoalaDeArbitriNici un comentariufeb. 20, 2016

cjabihor_curs iarna16_600x298 (15)Cu aproximativ o lună înaintea reluării competiţiilor fotbalistice, arbitrii şi observatorii bihoreni şi-au îmbunăţit cunoştinţele cu ocazia unui curs de instruire şi perfecţionare organizat de Asociaţia “Cavalerilor fluierului” în colaborare cu CJA Bihor. Invitaţii speciali ai acţiunii au  fost Augustus

Constantin, responsabilul departamentului Dezvoltare al Comisiei Centrale a Arbitrilor, şi arbitrul FIFA Sebastian Colţescu. 

cjabihor_curs iarna16_600x400 (1)

Prezență peste așteptări

Aproximativ 130 de arbitri şi observatori au participat la cursul desfăşurat în Băile 1 Mai. Cursul a durat o zi și a cuprins mai multe teme: jucarea mingii cu mâna; severitatea atacurilor; managementul loviturilor libere; offsaid-ul; pregătirea arbitrului pentru joc; condiţiile pentru a fi un arbitru de top; rolul observatorului, nelipsind nici concluziile şi recomandările atât din partea celor doi invitaţi, cât şi a arbitrului asistent FIFA Octavian Şovre, noul şef al Comisiei Judeţene de Arbitri Bihor. Temele prezentate atât la nivel teoretic, cât şi video au fost diverse, suscitând un deosebit interes din partea participanţilor.

cjabihor_curs iarna16_600x400 (5)

“Ştachetă ridicată în Bihor”

În contextul în care la nivel naţional tot mai puţini tineri se îndreaptă spre arbitraj, Augustus Constantin s-a declarat plăcut surprins de situaţia din Bihor. “Mă bucur să mă aflu din nou aici la un nou curs de perfecționare. Apreciem preocuparea şi implicarea în formarea arbitrilor a Asociaţiei Cavalerii Fluierului şi CJA Bihor. Spre deosebire de alte părţi, aici ştacheta este ridicată. Organizarea acestui seminar, dotările, echipamentul arbitrilor se apropie de nivelul Ligii I. Şi numeric Bihorul stă bine, atât la nivel judeţean, cât şi naţional, pentru că alte judeţe au câte un arbitru rătăcit pe la Liga a II-a sau a III-a. Ca să nu mai spun că tot mai puţini vin spre arbitraj şi din ce în ce mai puţini dintre cei care termină cursul încep activitatea de arbitraj. Ce am văzut la Oradea este un model de urmat şi pentru alte structuri ale arbitrilor din ţară. Un astfel de curs este util pentru toată lumea pentru că fiecare dintre noi avem mereu câte ceva de învăţat”, a declarat Augustus Constantin.

cjabihor_curs iarna16_600x400 (10)

Asociația ”Cavalerii fluierului”  în slujba arbitrajului

Înfiinţată în 2014, Asociaţia Cavalerii Fluierului şi-a propus să susţină activitatea tinerilor arbitri bihoreni. “Avem preocuparea de a sprijini şi dezvolta arbitrajul din Bihor. În consecinţă ne-am propus să facem lucruri cât mai utile în sprijinul arbitrilor. Unul dintre ele este şi acest curs de perfecţionare prin care sperăm să contribuim la uniformizarea deciziilor arbitrilor şi la îmbunătăţirea cunoştinţelor lor şi a observatorilor. Mulţumesc CCA pentru sprijin şi pentru că răspunde afirmativ solicitărilor noastre”, a declarat Laurenţiu Danşa, preşedintele “Cavalerilor Fluierului”.

“Mă bucură numărul mare de participanţi, peste aşteptările mele. Un fapt pozitiv a fost şi diversitatea de păreri pe seama temelor dezbătute, sugestiv pentru interesul şi implicarea celor prezenţi”, a completat Octavian Şovre, care în această vară va oficia la Campionatul European din Franţa.

cjabihor_curs iarna16_600x400 (2) cjabihor_curs iarna16_600x400 (3) cjabihor_curs iarna16_600x400 (4) cjabihor_curs iarna16_600x400 (6) cjabihor_curs iarna16_600x400 (7) cjabihor_curs iarna16_600x400 (8) cjabihor_curs iarna16_600x400 (9) cjabihor_curs iarna16_600x400 (11) cjabihor_curs iarna16_600x400 (12) cjabihor_curs iarna16_600x400 (13) cjabihor_curs iarna16_600x400 (14) cjabihor_curs iarna16_600x400 (15) cjabihor_curs iarna16_600x400 (16) cjabihor_curs iarna16_600x400 (17)

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare. 

~ SITE-URI UTILE ~

Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!